Otevřený dopis Marcelu Chládkovi

Vážený pane náměstku, dnes jsem se v rakovnickém tisku dočetla o tom,že dáváte místním lékárníkům ultimátum, aby zrušili poplatky ve svých lékárnách. Mně, ani mým kolegům z rakovnických lékáren není jasné, proč takovou věc řešíte přes tisk a neoslovil jste místní Okresní sdružení lékárníků, kde byste nám přednesl své návrhy, nebo nás alespoň k takovému jednání vyzval.

Zmatek a chaos, který od ledna vznikl obcházením plnění zákonného vybírání poplatků ve zdravotnictví ve Středočeském a nyní i v dalších krajích, sledujeme s velkou nelibostí. Za prvé nám vadí, že se najednou rozhodnutím hejtmana nemusí dodržovat zákonná norma a hledají se skulinky, jak zákon obcházet. Za druhé nám vadí dvojí metr, který na celou věc uplatňujete. Myslím, že Vám o poplatcích v lékárně nemusím vysvětlovat to, co určitě dobře víte. Nebo byste vědět měl.

30 korun v lékárně se při výdeji léku na recept odečítá z ceny léku, takže pojišťovna o to méně platí lékárně za vydaný lék. Tímto způsobem za minulý rok pojišťovny ušetřily miliardy a věřím, že se ušetřené peníze použily a použijí na drahé léky a drahou léčbu vážně nemocných pacientů.

Takže v lékárně tyto peníze nezůstávají. Odečítají se při výdeji a jsou placeny místo pojišťovnou pacientem. Tím se zachovává marže lékárny, která je daná cenovou regulací.

Ekonomika krajské lékárny je stejná. Proto krajským lékárnám vracíte peníze, které zde neplatí pacienti. Pokud byste to nedělali, tato lékárna by asi brzy byla ekonomicky ohrožena.

Proč tedy chcete, aby soukromé lékárny poplatky nevybíraly? Za prvé se vystavují postihu ze zákona, kde nám může při nevybírání poplatků být vyměřena pokuta 50 tisíc korun, a to opakovaně. Za druhé odmítáte činit pro soukromý subjekt to, co provozujete v krajském zařízení. Jak se dnes v televizi vyjádřil pan hejtman Rath – poplatky bude kraj hradit místo pacientů jen ve svých zařízeních. Soukromý subjekt nemá šanci. Buď bude hradit rozdíl ze svého, nebo ponese důsledky „ultimáta“ . Je jasné, že něco takového může ustát jen ekonomicky silný subjekt. Malé a střední lékárny mají smůlu. Nevím, zda má tento příběh řešení. Vím jen, že celá situace je absurdní a vyvolává jen zmatek a nejistotu.

Pokud máte pro nás nějaké návrhy a nejen ultimáta, jsme připraveni si je vyslechnout..Za OSL Rakovník

Pharm. Dr. Darina Svobodová

dopis čtenáře

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.