Otevřenou náruč zničil vandal

KOUNOV. U některých vandalských činů by se trestání pachatelů mělo vrátit do středověku. K takovým případům patří zničení sochy a křížku u Kounova. Obě díla, jedno originální, jedno zrestaurované, byla při cestě ke kapli sv. Vojtěcha instalována a slavnostně odhalena loni 19. října. V noci z 1. na 2. července je neznámý vandal zničil.

Socha Otevřená náruč od hředelského malíře a sochaře Václava Kroba váží téměř tunu, i s podstavcem je vysoká kolem tří metrů. Ani váha ale pachatele neodradila, aby se do ní během noci s vypětím sil neopřel a neshodil ji dolů. Pádem se socha z umělého kamene přelomila v pase a jedna paže zůstala rozdrcena na několik kousků. Řádění vandala nebyl uchráněn ani nedaleký křížek, který loni restauroval také Václav Krob. Pachatel ho poničil stejným způsobem. Křížek povalil, při pádu se kamenný podstavec rozlomil a zadní opravovaná část se odlomila. Po řádění vandala zůstaly nejen Kounovským oči pro pláč a obci škoda 230 tisíc korun.

„Z původního křížku zůstalo pouze torzo, které se zhruba šedesát let válelo v kopřivách. To nikomu nevadilo. Jakmile ho však dáme s velkým úsilím a nemalými náklady dohromady, hned se najde někdo, komu vadí,“ říká starostka Kounova Dana Bechyňská, které bylo stejně jako autorovi sochy, při pohledu na neskutečnou spoušť do breku. Křížek byl navíc od svého zrestaurování poničen už dvakrát. Poprvé stačilo povalenou drobnou památku jen zvednout, podruhé už se při pádu kámen rozlomil. Viníky byli tehdy chlapci ze zdejší 6. a 7. třídy.

„S dětmi jsem promluvila a myslela si, že už žádné další vandalství nebudeme muset řešit,“ stýská si starostka. Že bude mít někdo potřebu zničit sochu, kterou obdivovali nejen místní, ale i turisté cestou na kamenné řady, si nemyslela. „Místo nad obcí u cesty ke kapli bylo opravdu krásné, co s ním bude dál, ale nevíme. Pan Krob má chuť díla opravit, mně se ale po této zkušenosti příliš nechce je vracet na stejné místo. Navíc je škoda tak velká, že nevím, jestli bychom byli schopni obnovu zaplatit,“ říká Dana Bechyňská. Policie po pachateli pátrá. Pokud by měl někdo z čtenářů informace, které by mohly pomoci při jeho dopadení, ať se, prosím, obrátí na linku 158.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.