Rakovnický útvar mohl být zrušen, teď se naopak rozroste

O dvě stě vojáků více

RAKOVNÍK. Rakovnická kasárna od 1. října neobývají vojenští záchranáři, ale ženisté. Ke změně došlo reorganizací armády. Místo 154. záchranného praporu nyní v Rakovníku působí dva útvary – 152. ženijní prapor a samostatná záchranná rota. Fungují oddělene a každý má svého velitele. Ve středu, kdy zahájily svoji činnost, se v posádce konal slavnostní nástup příslušníků obou jednotek.

V minulém roce se v souvislosti s reorganizací armády hovořilo dokonce o tom, že bude v Rakovníku útvar zcela zrušen. Nakonec bylo rozhodnuto, že zůstane zachován, avšak jeho zaměření se ze záchranné oblasti změní ve vojenskou. Nyní je součástí nově vzniklé 15. ženijní brigády. „Vybudování nových ženijních praporů odpovídá požadavkům kladeným na poslání našich ozbrojených sil. Nejen na území České republiky, ale i při nasazení do zahraničních misí. V současnosti výrazně vyvstala potřeba posílit oblast pyrotechnické činnosti české armády včetně jejího pyrotechnického vybavení. Samozřejmě to bude nějaký čas trvat a nebude to jednoduché,“ vysvětluje důvody změny zástupce náčelníka generálního štábu brigádní generál Josef Bečvář.

Rakovničtí vojenští záchranáři si mohli vybrat, zda budou působit u Samostatné záchranné roty, kde je však počet jejich příslušníků nižší než v případě 154. zpr, nebo nastoupí k 152. ženijnímu praporu. Mnozí vojáci tak budou muset kvůli novému zařazení projít speciálním výcvikem, školeními nebo kurzy. V současnosti ještě není u obou útvarů maximální počet příslušníků naplněn. Vojáků bude v Rakovníku nyní působit zhruba o dvě stovky více než dříve. Velitelem 152. ženijního praporu je podplukovník Jiří Lustyk, samostatné záchranné rotě velí major Svatomír Krupička. „Dosavadní velitel 154. záchranného praporu pan Pavel Grund odešel do civilu. Oblékne ale jinou uniformu, a to hasičskou,“ přibližuje mluvčí útvaru Alena Hrdličková.

„Když jsme se někdy před rokem dozvěděli, že kasárna v Rakovníku nezůstanou opuštěna a dokonce se tu počet vojáků zvýší, byla pro město potěšující informace. Nedovedu si představit, jaké problémy by nastaly, kdyby areál zůstal prázdný,“ říká starosta Zdeněk Nejdl. Zároveň připouští, že ve městě se velmi výrazně zvýší poptávka po bydlení.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.