V centru má vzniknout administrativní komplex s podzemními garážemi

Nová radnice za 265 miliónů Kč?

RAKOVNÍK. Dovedete si představit, že by ve dvoře radnice vznikl moderní administrativní komplex s podzemními garážemi? Nebo že by stávající kanceláře historické budovy osiřely a začaly sloužit pouze pro reprezentativními účely? To není science fiction. Vedení města záměr považuje za jednu z možných priorit volebního období a už na zakázku hledá projektanta. Cena díla je přitom odhadována na 265 miliónů korun, tudíž i projekt bude stát milióny korun. Podmínkou pro realizaci je získání peněz z evropských fondů.

Městská rada minulý týden rozhodla o vypsání výběrového řízení na vypracování projektové dokumentace pro územní řízení, stavební povolení a zadání stavby "Radnice - centrum veřejných služeb". "Je pravdou, že záměr nefiguruje v žádném volebním programu. Studie ale existuje již delší dobu. Snažili jsme se řešit nedostatek prostor pro archiv úřadu. Zároveň jsme hledali řešení, kam přemístit městskou policii, jejíž služebna je v havarijním stavu. Dále víme, že budova bývalého okresního úřadu potřebuje výtah, úřadu chybí parkovací kapacity. A tak vznikla myšlenka vyřešit všechny problémy komplexně. K tomu nám ateliér A1 vypracoval studii a nyní následuje výběrové řízení na dodavatele projektu," vysvětluje místostarosta Luděk Štíbr.

Na otázku, zda se vedení města neobává nařčení, že upřednostňuje stavbu úřednického paláce před potřebnějšími akcemi, místostarosta oponuje, že nová radnice má sloužit především lidem, nikoliv funkcionářům nebo úředníkům. "V současné době je úřad roztříštěn do několika budov. Občan tak musí obíhat po celém městě, než vyřídí vše potřebné. Musí po schodech, bloudí v katakombách suterénu radnice, kde jsou kanceláře schovány za nejrůznějšími sloupy. Nové centrum veřejných služeb by bylo celé bezbariérové, propojené zastřešeným spojovacím koridorem. Přestěhovali bychom do něj i odbor dopravy, který je zatím u nádraží. Přibyly by nové záchody pro veřejnost i občerstvení. Myslím, že by to občané uvítali," míní Štíbr. Studie se zabývá také myšlenkou navrátit radnici její původní podobu. "Kvůli všelijakým příčkám, vestavbám a luxferům, které tu byly instalovány, aby se původní prostory uzpůsobily počtu kanceláří, už ani nevíme, jak krásné interiéry radnice vlastně jsou. Jakmile bychom úředníky odstěhovali, vše nadbytečné by se vybouralo a historická část by sloužila reprezentativním účelům," doplňuje Štíbr.

Starosta Zdeněk Nejdl dodává, že projekt bude zpracován tak, aby nezůstal bez využití ani v případě, že by se dotace získat nepodařilo. "V první fázi bychom chtěli postavit výtah pro budovu na Sekyře (10 miliónů), pak nové prostory pro městskou policii, archiv a energocentrum (45 miliónů). Tyto dvě etapy nás neminou a budeme je muset řešit i bez dotací. Pokud bychom sehnali peníze, navazovala by třetí etapa, v níž by byla nová administrativní budova a vše ostatní v ceně 210 miliónů korun," vysvětluje Zdeněk Nejdl. Záměr je podle Nejdla přijatelný jak v koalici tak v zastupitelstvu, které jej ostatně schválilo už při rozdělování peněz utržených za pozemek na výstavbu Tesca.

Opozice je ale zásadně proti. "O studii jsem slyšel, ale považoval jsem ji jen za jakousi futuristickou vizi. S tím, aby se nechal zpracovat prováděcí projekt za milióny korun, nesouhlasím. Je to jen další projev megalománie současného vedení. Za čtvrt miliardy bychom mohli postavit část obchvatu, který je naší prioritou, a ne nové kanceláře," uvedl Marcel Chládek (ČSSD).

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.