Jiří Vodrážka tvrdí, že Anexia lobuje na radnici, aby smetla konkurenci. Anexia i město nesouhlasí

Neutrans se cítí poškozen

RAKOVNÍK. Sotva začala rekonstrukce autobusového nádraží, už se vyrojily výhrady na poctivost přidělení autobusových zastávek. Nespokojen je zejména Jiří Vodrážka, který hovoří o diskriminaci jeho firmy Neutrans ze strany ČSAD Anexia a městského úřadu. Radnice i největší regionální dopravce podobná nařčení odmítají.

Od předminulého pondělí odjíždí dvanáct autobusových linek z jiných stanovišť. Na provizorních zastávkách u nádraží ČD čekají na své zákazníky firmy Neutrans, Lexatrans, ČSAD Plzeň a ČSAD Anexia. Jiří Vodrážka, šéf prvně jmenované firmy, je však rozhořčen. Tvrdí, že rozmístění provizorních nástupišť bylo ovlivněno lobbingem ČSAD Anexia na městském úřadě.

"Když jsem přišel na první kontrolní den stavby, abych zjistil, jak bude přesně nová situace řešena, pochopil jsem, že už bylo všechno předem dohodnuto. Postavili mě před hotovou věc. Pražské spoje Anexie zůstanou dole, naše musí nahoru," stěžuje si Vodrážka. "Svým způsobem to chápu, jsem pro Anexii konkurence a je to jen boj o peníze. Ale už mi došla trpělivost," říká naštvaně muž, který se soukromé autobusové dopravě věnuje již třináctým rokem.

Pavel Kopřiva, jednatel ČSAD Anexia, ovšem tvrdí, že s podmínkami rekonstrukce byli všichni dopravci seznámeni v dostatečném předstihu. "Už při prvních studiích byl zveřejněn systém etap. Pan Vodrážka musel dávno vědět, že během té první bude dotčen provoz jeho stanovišť a že se bude muset na čas uskromnit. Nevím, proč to teď cítí jako újmu a snaží se naši firmu nařknout z lobbingu. To je naprostý nesmysl," říká rozhodně.

Vodrážkovo nařčení jednoznačně odmítá i Milan Kotál, vedoucí odboru výstavby MěÚ. "My jsme postupovali podle plánu. Všechna stanoviště, která jsou v první etapě rekonstruována, tedy i čísla 4 a 9, využívaná firmou Neutrans, jsme dočasně přesunuli k vlakovému nádraží. Mohu čestně prohlásit, že žádný zvláštní klíč, tlaky či protěžování neexistovaly," reaguje na slova šéfa senomatské společnosti.

Ten však namítá, že podnikl kroky, aby mohl během první etapy rekonstrukce odjíždět přímo z plochy autobusového nádraží. Jenže to mu prý nebylo umožněno. "Domluvil jsem se s Kladeňáky, že - pokud nenaruším jejich jízdní řád - mohu bez problémů prozatím odjíždět ze stanoviště 19. Jenže Anexia, která je správcem stanovišť, to nedovolí, aby měla volné pole. Přitom o tom, kdo kam bude jezdit, by mělo rozhodovat město, které je vlastníkem nádraží. Ne Anexia," soudí Vodrážka.

Dále upozorňuje, že spoje do Prahy nemá dotovány krajským úřadem, takže je závislý doslova na každém člověku, který s ním pojede, a nyní má obrovské ztráty. "Já bych spíš řekl, že na tom pan Vodrážka vydělá. První etapa je totiž zdaleka nejkratší a až se budou dělat další, budou mít jiní dopravci daleko větší ztráty," uvažuje Kotál. "Tím bych si vůbec nebyl jistý," kontruje šéf Neutransu, "uvidíte, že v dalších etapách si to Anexia zařídí tak, aby mohla do Prahy jezdit přímo z nádraží."

"Pochopitelně, my provozujeme třicet linek a máme tudíž mnohem více odjezdových stání než Neutrans. Na nich jsme schopni určité spoje dočasně sloučit. Bohužel, nemůžeme za to, že jsme velký a silný dopravce. To pan Vodrážka pláče na špatném hrobě," shazuje diskusi ze stolu Pavel Kopřiva.

Marek Bradáč

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.