ODS zveřejnila jména kandidátů, stejně jako ČSSD má tři uchazeče na starostu

Nejdl se utká se Štíbrem a Volfem

RAKOVNÍK. S velkým časovým předstihem zveřejňuje rakovnická organizace Občanské demokratické strany své kandidáty pro podzimní volby do městského zastupitelstva. Jak jsme dále zjistili, ostatní strany o definitivní podobě kandidátek dosud jednají a o konkrétních jménech většinou odmítají hovořit.

Minulý čtvrtek proběhly v místní organizaci ODS tzv. primárky, které určily pořadí na 1. až 21. místě. Nejvíce hlasů získal stávající starosta Ing. Zdeněk Nejdl, druhý skončil místostarosta PaedDr. Luděk Štíbr a třetí radní Ing. Michal Volf. "Všichni tři se budou ve volbách ucházet i o post starosty," prozradil ambice čela kandidátky Nejdl. S číslem 4 jde do voleb další člen zastupitelstva MUDr. Jiří Báča. Z pátého místa kandiduje ředitel gymnázia RNDr. Jan Jirátko, na šestém místě Bc. Markéta Staňková. Se sedmičkou se pokouší o návrat do komunální politiky Ing. Rudolf Pánek CSc., který v roce 1993 působil ve funkci tajemníka městského úřadu. Na osmém místě kandiduje další bývalý člen zastupitelstva a městské rady Jaromír Tupý. Devítku má čerstvý člen ODS Oskar Majer, na desátém místě ředitel MOA Mgr. Miloslav Blecha. Druhou desítku kandidátů otevírají dva chirurgové. S jedenáctkou MUDr. Oldřich Kronich, s dvanáctkou MUDr. Ivo Trešl. Šťastnou třináctku přisoudily primární volby stávajícímu členovi zastupitelstva Václavu Laňkovi. Z podnikatelského sektoru jde do voleb Ing. Helena Kramešová s číslem 14, s patnáctkou další stávající člen zastupitelstva Mgr. Ivo Mička. Mezi nové tváře na kandidátce ODS patří Ing. Martin Březina, Aleš Holík, Jaroslava Holíková, Simona Nováková a Ladislav Klíma. S číslem 21 kandidátku uzavírá podnikatel René Slapnička. ODS tentokrát staví převážně na členech strany, když z jedenadvacetičlenné kandidátky jsou pouze tři nestraníci, a to Báča, Blecha a Trešl. "Myslím, že máme z čeho vybírat. Na okrese máme zhruba 150 členů, místní sněm má 45 členů. Z toho se primárek zúčastnilo 29 lidí. Volba byla tajná," popisuje Nejdl.

Česká strana sociálně demokratická seznam kandidátů dosud neuzavřela. "Stále ještě vybíráme a jednáme s možnými kandidáty. Máme zhruba tři kandidáty na post starosty, ale jména vám zatím neřeknu. Se zveřejněním konkrétních jmen počítáme až na konci srpna," vysvětluje MUDr. Jiří Ludačka a na náš dotaz vyvrací, že by sám měl zájem o uvolněnou funkci. "Myslím, že by to měl být člověk podstatně mladší, s odpovídajícím vzděláním a manažerskými zkušenostmi," naznačuje předseda MO ČSSD.

Ani KSČM ještě kandidátku neuzavřela. "Teprve na posledním zastupitelstvu bylo rozhodnuto, že počet členů zastupitelstva zůstane na jedenadvaceti. To je pro tvorbu kandidátních listin klíčová informace, proto jsme zatím s uzavřením čekali," vysvětluje Miloslav Kubínek. Podle jeho názoru se KSČM s největší pravděpodobností nebude ucházet o uvolněné funkce, ale zřejmě bude mít zájem o místa v radě.

Ve fázi příprav se nacházejí také Nezávislí v čele s nynějším místostarostou Janem Šváchou. "Rádi bychom dosáhli minimálně stejného výsledku, jako při minulých volbách. Kandidátka sice ještě není úplně uzavřená, ale mohu říci, že máme několik nových lidí. Kromě stávajících zastupitelů, jako je pan Borský, Soukup a Zoubek, za nás bude kandidovat např. ředitel speciálních škol Mgr. Ludvík Vožeh, ředitelka DDM Zdena Jirková, novou posilou je i Mgr. Marek Pavlík, který při minulých volbách kandidoval jako nezávislý za ČSSD. Z oblasti kultury nebudou chybět ani Radim Smýkal či Milan Zimmermann," vyjmenovává Švácha. Zatímco při posledních volbách si Nezávislí pořadí na kandidátce losovali, pro příští volby je lídrem současný místostarosta Jan Švácha, který byl pověřen stanovením celkového pořadí.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.