Chládek: Plaťte za pacienty z peněz, které jste ušetřili při nákupu nemocnice

Naši nemocní dotují Kladno

RAKOVNÍK. Stále častěji se setkáváme s názorem, že vítězství sociální demokracie nepřineslo voličům na Rakovnicku takový efekt, jaký byl možná očekáván. Hlavní volební téma ČSSD, kterým bylo rušení poplatků v nemocnicích, se totiž dotýká pouze krajských nemocnic. Takže zatímco v Kladně pacienti ušetří za hospitalizaci, a pokud využijí služeb nemocniční lékárny, i za recepty, na Rakovnicku si o takových úsporách můžeme nechat jen zdát. Naopak rakovnický nemocný de facto přispívá ze svých daní do peněženky chorých kladeňáků.

Na to, zda současnou situaci nevnímá jako diskriminační pro rakovnické voliče, jsme se zeptali také náměstka středočeského hejtmana a senátora Marcela Chládka. „Pokud by to někdo takto vnímal, je to bohužel tak, že sklízíme ovoce krajské politiky ODS. Kdyby nemocnice neprodávali, mohli jsme teď občanům pomoci s poplatky ve všech zařízeních plošně. Takto to můžeme učinit pouze v krajských nemocnicích,“ míní Chládek. Aplikovat chystaný krajský model i na podmínky rakovnické nemocnice prý podle Chládka nelze, nehledě na to, že by na to kraj ani nenašel prostředky. Podle informací týdeníku Raport činí poplatky v rakovnické nemocnice měsíčně 470 až 480 tisíc Kč, za rok kolem 6 miliónů Kč.

Zajímali jsme se, zda si vedení soukromé nemocnice v Rakovníku umí představit, že by také za její pacienty hradil poplatky krajský úřad. „Pokud nedojde ke změně zákona, musíme poplatky vybírat. S tím nic neuděláme. Žádné jiné řešení mě nenapadá,“ řekl nám jednatel Jaromír Bureš. Také Marcel Chládek vidí jako jediné řešení zrušit poplatky plošně. „Nyní jde ČSSD do sněmovny s návrhem, aby se v prvním kole zrušily poplatky pro děti do 18 let, pro důchodce a pro sociálně slabé občany, jejichž příjem nedosahuje dvojnásobku životního minima,“ vysvětluje Marcel Chládek.

Do té doby, než dojde ke změně zákona, však přece jen náměstek hejtmana určité řešení nabízí. „Chtěl bych majitele rakovnické nemocnice vyzvat, aby pacienty od poplatků osvobodil a uhradil je ze svého. Tímto by mohl kompenzovat způsob, jakým rakovnickou nemocnici koupil. Bylo to za hubičku, jak všichni víme,“ připomíná Marcel Chládek.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.