Na Křivoklátsku zima bez soli

KŘIVOKLÁT. Nepříliš radostnou informaci přijel sdělit starostům obcí sdružených v Mikroregionu Křivoklát technický náměstek Správy a údržby silnic (SÚS) Kladno František Frolík. "Na jaře letošního roku žádala SÚS Kladno Ministerstvo životního prostředí ČR o udělení další výjimky na solení komunikací na Křivoklátsku, protože již skončila první pětiletá výjimka. Při projednání vydala Správa Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko negativní vyjádření podložené vyjádřením Lesů ČR. z těchto důvodů nebyla výjimka udělena. Zimní údržba zde tedy proběhne bez použití soli. Není povoleno ani použití chemických prostředků v mimořádných situacích," informoval starosty František Frolík.

Od toho se bude odvíjet zimní údržba na území CHKO Křivoklátsko. Nutně se to projeví v časových lhůtách údržby. Jeden chemický sypač ošetří 50 km silnic, sypač ošetřující komunikace inertním materiálem pouze 10 km. Pak musí dojet do depa naložit. Tím se samozřejmě zdrží a doba údržby se prodlouží. Maximální lhůty, dané zákonem při obvyklých zimních podmínkách, jsou u silnic 1. třídy v 1. pořadí a na rychlostních komunikacích do dvou hodin, u ostatních silnic v 1. pořadí do tří hodin, u silnic 2. třídy v 2. pořadí (Křivoklátsko) do šesti hodin a u silnic v 3. pořadí (3. třída) do 12 hodin. Na území CHKO bude podle Františka Frolíka trvat úklid sněhu z vozovky 4-5 hodin.

"Sypat se bude nejprve škvárou, která je ještě uložená v depu v Městečku, a pak už bude k posypu užívána drť," odpověděl technický náměstek SÚS na otázku starostů, čím se budou komunikace sypat. Podle jeho slov byly vloni značné problémy s drtí ze zbečenského lomu, protože "odstřelovala" ze silnice a bylo mnoho stížností na škody jí způsobené. František Frolík informoval, že v případě sypání struskou má SÚS atest na nezávadnost vodního výluhu.

"I když snahy Správy CHKO Křivoklátsko chápu, myslím si, že bez dopravy není současný život možný a tohle rozhodnutí vidím jako katastrofu, hlavní v období sněhových kalamit a náledí," reagoval starosta Roztok u Křivoklátu Vladimír Melč na fakt, že ať se z jeho obce jede kamkoliv, všude se musí do dlouhého a poměrně prudkého kopce. "Myslím, že rozumné solení by bylo řešením. Nejsem příznivcem toho, aby se na vozovku sypaly tuny soli, ale v kalamitních situacích to je nezbytné. Je to v krajině, jako je ta naše, hazard s lidskými životy. Katastrofa to bude zejména pro kamióny a těžká nákladní vozidla," dodal Vladimír Melč.

Podobný názor zastává také Josef Bumba, starosta Velké Bukové, která leží na náhorní planině nad řekou Berounkou. "Děti budou mít radost, že nebude jezdit autobus a nebudou muset do školy. Ze strany od Rakovníka snad bude k nám sjízdno, protože depo s posypem je v Městečku. Horší už to ale bude na silnicích do Berouna a Nezabudic, kde je poměrně prudké klesání." Starosta však připouští, že zákaz solení přírodě určitě prospěje, protože jehličnany, které se nacházejí u silnice, stále více usychají.

Ve Zbečně se nesolilo už minulou zimu a větší problémy prý nenastaly. Alespoň to tvrdí starosta František Korbel. Také tady vede silnice na všechny strany do kopce. "Černidlo se jako posypový materiál docela osvědčilo. Drť z lomu ale byla ostrá a často odletovala a poškozovala lak na vozidlech. Letos prý bude zvolena jiná," uzavřel František Korbel.

"Chtěla bych řidičům na Křivoklátsku poradit, aby si na letošní zimu pořídili odpovídající pneumatiky a sněhové řetězy. Až dojde ke kalamitě, budou se jim hodit," přidala cennou radu křivoklátská starostka Pavla Hůlová.

Pro uklidnění čtenářů - mimo území CHKO bude probíhat běžná zimní údržba, tedy i se solením vozovek.

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.