Na Čechomoru bez vstupného 3 tisíce lidí

NOVÉ STRAŠECÍ. Na novostrašeckém zemědělském letišti vystoupila v neděli v podvečer kompletní skupina Čechomor. Přestože akce nebyla nijak výrazně propagována, sešly se před mamutím podiem odhadem na tři tisícovky posluchačů. K údivu velké části příchozích se nevybíralo vstupné a nikde nebyla ani zmínka o jakýchkoliv sponzorech. Koncert byl součástí nedělního bubufestu, který uspořádalo z vlastních zdrojů občanské sdružení bubakov.net.

Celodenní akci zahájil od 10.30 koncert skupiny Ester, která v Husově sboru církve československé husitské přednesla tradiční židovské písně. Vyslechnout si je přišlo zhruba šedesát lidí. Krátce po obědě zazněl na Husově náměstí swing v podání Bohemia Big Bandu, který oslovil na tři stovky posluchačů. Festival, jehož součástí byla také hokejbalová exhibice Na Kocourku, vyvrcholil večerním koncertem Čechomoru.

"Začátky našeho sdružení byly spojené se zájmem o počítačové hry. Dnes má sdružení 1781 členů a naší hlavní aktivitou je připojení k internetu. Ale přestože měl internet lidi původně spojovat, dnes tím, jak stále více lidí sedí domu u počítače, funguje internet tak trochu i opačným směrem. Lidem kvůli počítačům chybí osobní kontakty. Proto jsme se rozhodli uspořádat bubufest," vysvětluje předseda sdružení Miroslav Vachek. A záměr se více jak vydařil. Na letišti se sešli lidé všech věkových kategorií. Pořadatelé kromě kvalitního podia, světel, zvuku a bezpečnostní agentury zajistili i občerstvení a mobilní sociální zařízení včetně tekoucí vody. Náklady pouhým odhadem musely jít do statisíců. Přesto se nevybíralo vstupné a nikde nebyla ani zmínka o pořadateli nebo sponzorech. "Takhle jsme to chtěli. Uspořádat koncert, který by si lidi mohli užívat bez toho, že by je někdo obtěžoval informacemi, kdo to dělá nebo platí. A taky jsme chtěli, aby na akci přišli hlavně místní a lidé z okolí, aby tu byla pohoda, a zase ne moc velké davy," vysvětluje pořadatel. A záměr se vydařil na sto procent. Počasí přálo, Čechomor v plné sestavě a skvělé formě hrál více jak 90 minut. Na obrovském prostranství pod podiem byli k vidění tančící rodiče s dětmi i spokojení senioři na dekách. Na otázku, co dalšího bubakov.net chystá, Vachek říká, že si zcela určitě dají na čas pauzu. "Takovým naším dlouhodobějším cílem je obnovení místního kina. Ale co se týče koncertů, problém je najít průřezové kapely, které by oslovovaly více generací. Takže zatím nic konkrétního v plánu nemáme," uzavírá předseda sdružení.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.