Jednatel ÚMK byl po 14 letech odvolán z funkce

Místo Gašpárka zatím Volf

RAKOVNÍK. Dva dny jednala městská rada o dalším osudu jednatele Údržby městských komunikací. Ve středu 30. dubna a následně ještě v pondělí 5. května se radní sešli jako valná hromada společnosti. Milanu Gašpárkovi je vytýkána zejména váznoucí komunikace se zřizovatelem. Jeho pozici však příliš neupevňují ani hospodářské výsledky. ÚMK je totiž již druhým rokem ve ztrátě.

„Projednali jsme účetní uzávěrku za rok 2007, zprávu nezávislého auditora a daňové přiznání. Dále zaznělo, zda nevypsat výběrové řízení na místo jednatele. Protože se jedná o velmi složitou otázku a nechtěli jsme ohrozit chod firmy, bylo jednání přerušeno a odloženo na pondělí, kdy jsme si nechali předložit právní rozbor situace. Následně pak bylo schváleno odvolání jednatele s tím, že od 7. 5. byl novým jednatelem jmenován radní Michal Volf, a to do doby, než bude vyhlášeno výběrové řízení a vybrán nový jednatel. Milan Gašpárek by měl i nadále zůstat ve funkci ředitele firmy,“ uvedl starosta Zdeněk Nejdl.

Co přesně vedlo po 14 letech ke změně ve vedení společnosti, starosta příliš pitvat nechce. „Nedá se říci, že by pan Gašpárek funkci nezvládal. Spíše šlo o některá jeho stanoviska, vystupování vůči městu i navenek, reprezentaci apod. ÚMK je vnímána jako součást města, a ten obraz nebyl vždy úplně nejlepší,“ vysvětluje starosta Zdeněk Nejdl. Zároveň připouští, že ani město to jednateli ÚMK nikdy příliš neulehčovalo. „Přestože to je městská firma, musela o zakázky města tvrdě bojovat. A přestože jsme třeba vloni ušetřili na zimní údržbě, jinou možnost jak vydělat jsme ÚMK nenabídli,“ připouští starosta.

Za loňský rok tak ÚMK vykázala účetní ztrátu 1,9 miliónu Kč. Hospodaření firmy je totiž závislé na tuhosti zimy. „Například v roce 2006 nás stálo plužení a solení 4,5 miliónu Kč, ale vloni jsme zaplatili za zimní údržbu jen 2,4 miliónu. Problém je i v tom, že ÚMK od města dostala na starost více činností, než se původně zamýšlelo. Kromě údržby komunikací se firma stará o hřbitov, provozuje bazén, koupaliště, veřejné záchody, odtahovou službu, výběr poplatků za parkování nebo ubytovnu na Hané. V dnešní době nikdo nic nedělá zadarmo, ale po naší firmě to někdy chceme,“ vysvětluje starosta vztahy mezi městem a městskou firmou. Milan Gašpárek je vývojem situace zklamán. „Tuším, co asi bylo největším důvodem k mému odvolání. Měl bych asi mít míň nápadné auto, chodit v kvádru a hlavně nechtít nic po úřadu. Jako vedoucí ve firmě s padesáti zaměstnanci jsem vyžadoval od úřadu větší rozhodnost a akceschopnost. Když jsem potřeboval práci pro lidi, nemohl jsem čekat, až to úřad zpracuje v zákonem předepsané lhůtě,“ vysvětluje Gašpárek. O tom, zda zůstane ve firmě i nadále, příliš neuvažuje.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.