Místo duelu poklidná debata

RAKOVNÍK. Z výzvy opozičního zastupitele Marcela Chládka (ČSSD) k veřejnému duelu se starostou Zdeňkem Nejdlem (ODS) se po dohodě stala veřejná debata lídrů volebních seskupeních zastoupených v městském zastupitelstvu. I když při probírání jednotlivých témat komunální politiky zazněly ostřejší výtky, nesla se diskuse převážně v poklidné rovině.

„Sešli jsme se, abychom si připomněli, co se událo v prvním volebním roce,“ naznačil dramaturgii večera moderátor Pavel Sklenička a připomněl, že podobnou diskusi uspořádal týdeník Raport před volbami do zastupitelstva. Kromě starosty Zdeňka Nejdla a Marcela Chládka se do foyeru Tylova divadla dostavil i Zdeněk Renc (US-DEU, SNK), Miloslav Kubínek (KSČM) a místostarosta Jan Švácha (SNK, Evropští demokraté). Účast odmítl Eduard Filip (SNK – KDU ČSL).

„Manažerská neschopnost, nedostatek sebereflexe, vyhnívání problémů a schovávání se za pořekadlo, že chybovat je lidské,“ vypálil zostra Marcel Chládek na adresu vedení města v hodnocení dosavadního volebního období. Podobně jako jeho předřečníci (Kubínek a Renc) upozornil, že město má dva uvolněné místostarosty, ale stačil by jeden. Na tuto výtku oponovali Nejdl a Švácha argumentem, že většina měst podobných Rakovníku má uvolněné funkcionáře dva.

V otázce priorit pro další volební období diskutující postupně preferovali vybudování malometrážních bytů pro mladé a dalších bytů pro seniory (Kubínek), vybudování školní jídelny, zvelebení Čermákových sadů, výtah v budově na Sekyře, pozemky pro výstavbu bytů nad nemocnicí (Nejdl, Švácha), rekonstrukci městského bazénu či odstranění závory na náměstí (Chládek, Renc).

Očekávaným horkým tématem byl dopravní obchvat města. „Potřebujeme vůbec obchvat? Co uděláme, až po jeho vybudování zjistíme, že město je stejně ucpané?“ Položil řečnickou otázku Pavel Sklenička. Nicméně na nutnosti vybudování dopravního obchvatu se vzácně shodli všichni řečníci. Až na jednoho. „Přemostěním údolí vedle Tyršova koupaliště si zničíme kus krásné přírody našeho města,“ zapochyboval Zdeněk Renc, který by obchvat vedl západní stranou přes bývalý tankodrom.

V souvislosti s obchvatem se do vedení města opět strefoval Marcel Chládek. Podle něj bude muset město zpětně vykupovat část pozemků prodaných na výstavbu Tesca. Starosta to však odmítl.

Z diskuse na téma městská policie měli asi největší radost přítomní městští strážníci. Před jejich zraky starosta města slíbil, že se konečně dočkají nového služebního vozu.

V závěru debaty dostali slovo i diváci. Na dezolátní stav cesty na rakovnické letiště se zeptal šéf rakovnického aeroklubu Milan Kivala. Starosta Nejdl přislíbil, že otázku předestře hned na nejbližším zastupitelstvu.

Kuriózně působilo vystoupení lounského starosty a kandidáta do senátu za ODS Jana Kernera. Ten se oficiálně představil a dodal, že je zde vlastně ze stejného důvodu jako jeho senátorský protikandidát za ČSSD Marcel Chládek. „Na rozdíl ode mě se chcete jen zviditelnit. Problémy Rakovníka jsou vám lhostejné, já tady ale žiju,“ odmítl razantně Chládek.

Sláva Vaic

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.