Závora vydělává městu milióny, přesto je stále horkým tématem

Místo budky automaty?

RAKOVNÍK. Budka výběrčího a celý parkovací systém na Husově náměstí je opět jedním z nejžhavějších předvolebních témat. Vyplynulo to z besedy, kterou minulou středu uspořádal týdeník Raport ve spolupráci s Kulturním centrem na sále KC. Většina přítomných lídrů stávající systém kritizovala a shodla se na tom, že by bylo výhodnější nahradit závoru parkovacími automaty.

Mezi kritiky stávajícího parkovacího režimu se přidal i lídr ČSSD Mgr. Marcel Chládek, přestože právě jeho strana respektive někdejší starosta Václav Pícl byl iniciátorem projektu. To také občané, kteří se 4. října dostavili na předvolební besedu, Chládkovi vytkli a položili mu otázku, zda to tentokrát ČSSD myslí vážně. Pro parkovací automaty se vyslovil i lídr KSČM Miloslav Kubínek, lídr US DEU Zdeněk Renc a také šéf strany Zelených Martin Šmíd. Ing. Eduard Filip, zastupující nezávislé kandidáty a KDU - ČSL na věc nemá vyhraněný názor, přestože i on uznává, že provoz na náměstí je třeba regulovat. Systém tak obhajuje vlastně jen stávající vedení radnice a členové ODS Zdeněk Nejdl a Luděk Štíbr. Proti budce je sice také místostarosta (Nezávislí a Evropští demokraté) Jan Švácha, ale parkovací automaty také neschvaluje. "Jakmile bychom odstranili závoru, stane se náměstí průjezdným místem. Já osobně jsem proti přítomnosti budky, ale současně vím, že provoz na náměstí je potřeba regulovat a to závora umožňuje," podotýká Švácha.

V současné době projíždí náměstím kolem 1600 aut denně. Řidiči platí za první půl hodinu 10 Kč, první hodina stojí 20 Kč a každá další započatá rovněž 20 Kč. V loňském roce město utržilo 3,2 miliónu korun, letos se předpokládá výtěžek ještě o dvě stě tisíc vyšší. Roční náklady na provoz zařízení včetně mezd pro dvě výběrčí činí zhruba 600 tisíc korun. "Hlavním cílem ale nebyly peníze. Systém měl regulovat počty vozidel na náměstí. Auta tu stávala celé dny, takže ostatní řidiči, kteří zaplatili dvacet korun za vjezd, neměli kde zaparkovat. Závora tento problém odstranila," připomíná místostarosta Luděk Štíbr. "Čtyři roky se o parkování nikdo nezmínil. Obecně si myslím, že to občanům nevadí. Máme studii, která by stávající budku nahradila esteticky kvalitnější stavbou. Ale myslím, že případné změně by měla předcházet diskuse, která by zhodnotila výhody i nevýhody obou systémů a teprve pak by se řeklo, jak dál," míní starosta Zdeněk Nejdl. Zároveň nevylučuje, že by parkovací automaty mohly být umístěny v dalších ulicích kolem náměstí, např. ve Vysoké nebo v Poštovní. "Pokud někdo stávající systém kritizuje a vadí mu třeba fronty při vjezdu a výjezdu, je třeba říct, že systém může počet vozidel na náměstí regulovat. Pokud se domluvíme, že poplatky je třeba zdražit, aut na náměstí tím pádem ubude a zmizí i fronty,"podotýká starosta a dodává, že ho mrzí, že se závora opět stává politickým tématem.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.