Fámy a spekulace kolem nominace spolků do nástěnného kalendáře

Místo Astacusu myslivci?

RAKOVNÍK. S nápadem věnovat nástěnný kalendář pro rok 2009 významným rakovnickým spolkům přišel místostarosta Jan Švácha. Jistě chvályhodná myšlenka. Ovšem pouze do té chvíle, než se začalo polemizovat, kdo je a není mezi dvanáctkou vyvolených.

První vlnu nespokojenosti jsme zaznamenali od členů motorkářského klubu Astacus. „Lidé z Amfory nás kontaktovali, jestli bychom souhlasili, aby naše fotografie byla součástí kalendáře. Nápad se nám líbil, brali jsme to jako propagaci naší práce. Jenže jak čas šel, stále se nikdo neozýval. Když jsme se začali pídit, dozvěděli jsme se všelijakými oklikami, že jsme byli z nominace vyloučeni,“ popisuje člen klubu Jaromír Tupý. Souběžně s touto informací se začalo šuškat, že byl Astacus vyloučen na popud starosty a hlavně kvůli přestěhovanému motosrazu. „To se nám zdálo absurdní, protože Rack Reyd jsme odvezli z našeho města jen kvůli stížnostem na hluk, a nikoli z naší vůle. Takže abychom kvůli tomu měli být vyloučeni ještě z kalendáře, se nám zdálo nefér,“ vysvětluje Tupý. Ovšem jak se nám podařilo zjistit, starosta se ve věci vůbec neangažoval.

„Já s tím nemám vůbec nic společného. Distancuji se od toho. Vše rozhodoval místostarosta Švácha a kulturní komise,“ sdělil starosta. Jenže ani kulturní komise se k nominaci nijak nevyjadřovala. „Šlo to zcela mimo nás, ani s tím nápadem nemáme nic společného,“ řekl nám předseda kulturní komise Jiří Báča.

Nakonec jsme zjistili, že nominace zpracoval místostarosta Jan Švácha ve spolupráci s pracovnicemi odboru kultury. „Návrh jsme řešili s místostarostou. Astacus v seznamu navržených spolků nikdy nebyl, starosta o nominacích vůbec nevěděl,“ potvrdila nám vedoucí odboru kultury Marie Polcarová. A koho tedy v nástěnném kalendáři pro příští rok vlastně najdeme? Mezi dvanácti vyvolenými jsou ostrostřelci, okrašlovací spolek, taneční klub Nezbedný bakalář, pěvecký sbor Magistrae Raconenses, Rakovnický komorní orchestr, fotoklub Amfora, loutkářský spolek Před branou, divadelní spolek Tyl, dětský pěvecký soubor Pavouček, soubor country tanců Lentilky, modelářský klub a sdružení myslivců. Pro všechny ostatní, na které se nedostalo, máme dobrou zprávu. Za rok se prý bude ve zveřejňování pokračovat. „Letos jsme chtěli prezentovat spolky na poli kultury a přírodovědy, příště se budeme věnovat sportu a motosportu,“ dodal Jan Švácha.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.