Městské lesy požádaly o dotaci

RAKOVNÍK. V pondělí 23. února bude rakovnické zastupitelstvo schvalovat návrh rady města o poskytnutí dotace společnosti Městské lesy Rakovník,spol. s r.o. ve výši 1,4 miliónu korun. O tuto dotaci požádal jednatel společnosti Jiří Lengyel, aby mohl zajistit plnění lesního hospodářského plánu i v letošním roce.

„Hospodářská krize v lesním průmyslu trvá už od roku 2007. Ceny vstupů neustále rostou, naopak prodat sortiment dřevní hmoty je rok od roku těžší. V současné době je velice složité přežít. Do problémů se dostali naši hlavní odběratelé Sepap Štětí, Stora Enso Timber Planá u Mariánských Lázní, Kronospan Jihlava, papírny ve Ždírci i další. Na trhu je mnohem víc dřeva, než je poptávka. V důsledku toho jeho ceny rychle klesají,“ vypočítává Jiří Lengyel důvody, proč se Městské lesy Rakovník, stejně jako ostatní podniky podobné velikosti, dostaly v roce 2008 do „červených čísel“.

Zatímco v roce 2006 činily příjmy městských lesů 6 788 000 Kč, v roce 2007 to bylo již jen 5 470 000 Kč a vloni 4 882 000 korun. Předloňské (6 118 tis.) a loňské (5 832 tis.) výdaje umořovala společnost z finančních rezerv z minulých let, navíc tu byly dotace z kraje a MZ ČR ve výši 600 až 800 tisíc, s nimiž už nelze letos počítat v takové výši, jako v minulých letech, neboť jsou to dotace poskytované za provedené práce v pěstební činnosti, která se omezí na zákonnou míru.

„Máme tři možnosti, jak se ke krizi postavit. Za první nedělat nákladové činnosti, tj. veškeré pěstební činnosti, čímž bychom porušili nejen zákon o lesích, ale i zřizovací listinu. Za druhé bychom museli prodávat dřevo za výrazně nižší ceny v mnohem větším objemu než obvykle, abychom se dostali na stejné tržby jako vloni. A to nechceme a ani město si nepřeje, abychom tržby zvětšovali zvýšenou těžbou. Tak jsem využil třetí možnosti a požádal jsem vlastníka lesů o dotaci, která by nám pomohla přežít letošní rok,“ vypočítává jednatel. Je však třeba připomenout, že žádosti o dotaci předcházely vlastní úspory společnosti, a to jak v personální oblasti, tak i v oblasti režijních nákladů.

Je si ale vědom toho, že se může situace ještě zhoršit a společnost bude muset přemýšlet, jak případně Městské lesy zakonzervovat. „Víme, že městský rozpočet není nafukovací a město nás nemůže dotovat každý rok. Díky dotaci budeme moci letos provádět pěstební činnost, což je důležité. Můžeme provozovat i pilu a manipulační sklad na Hané. Pokud nám bude dotace chválena, budeme ji čerpat postupně v případě, že se nám již nebude dostávat vlastních prostředků z omezeného prodeje dříví na hrazení nákladů pěstební činnosti. Nemůžeme si ale nic koupit a do ničeho investovat. Musíme se snažit přežít,“ dodává Jiří Lengyel.

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.