Pavel Štěpánek nabídl vyšší nájemné než vítěz, přesto končí

Město „znárodnilo“ výlepovou firmu

RAKOVNÍK. Pokud byste těchto dnech potřebovali v Rakovníku vylepit plakáty, máte smůlu. Pavel Štěpánek, který v Rakovníku již 14 let zajišťuje plakátovací služby, se svojí činností ze dne na den a zcela nedobrovolně skončil. Na začátku zániku jeho firmy byla nabídka liberecké společnosti Rengl. Ta městu nabídla, že by v Rakovníku, podobně jako v jiných městech, vybudovala na své náklady nové plakátovací plochy. Přestože tato služba byla zajištěna místní firmou, městská rada zveřejnila záměr na pronájem pozemků pro plakátovací plochy a nakonec dala přednost liberecké firmě. Štěpánkovi, který s nabídkou neuspěl, úřad napsal, aby vlastní plakátovací plochy zlikvidoval do 15. března.

"Připadám si jako v únoru 1948. Nikdy by mě nenapadlo, že i v dnešní době mě může někdo připravit o živnost. Vždyť to je normální znárodnění," hodnotí situaci Pavel Štěpánek. Má v podstatě pravdu. Plakátovací plochy si totiž řádně koupil v roce 1991 od Podniku místního hospodářství. Tehdy jich bylo patnáct, některé postupně zanikly, jiné se souhlasem stavebního úřadu nově postavil nebo přestěhoval. Problém nastal až nyní, když si město s nabídkou firmy Rengl uvědomilo, že zhruba deset let nemá s majitelem výlepových ploch ošetřen smluvní vztah k pozemkům, na kterých plochy stojí. Proto 21. října vypsalo záměr pronajmout části pozemků o výměře 3,5 × 0,5 m v místech, kde plochy stojí nebo v minulosti stály.

Na výzvu reagovali dva zájemci. Pavel Štěpánek nabídl roční nájemné ve výši 10 tisíc korun za všechny plochy, což je v přepočtu více, než liberecká firma. Ta navrhla nájemné 100 Kč za každou plochu po dobu prvních třech let a počínaje čtvrtým rokem 500 Kč za každou plochu a rok. "Dali jsme přednost liberecké firmě hlavně z toho důvodu, že tady vybuduje nové plochy, které jsou z estetického hlediska lepší, než stávající," vysvětluje stanovisko městské rady místostarosta Luděk Štíbr. Podle jeho názoru věc není ještě úplně uzavřena, neboť Rengl žádal ve své nabídce o pronájem na deset let, během nichž by chtěl rozpustit náklady na vybudování nových ploch v hodnotě zhruba 9 000 Kč za jednu. Rada však schválila pouze pětileté smluvní období. Štěpánek se brání tím, že v záměru nebyla ani zmínka o tom, že se má jednat o nové plochy. "Město zveřejnilo záměr na pronájem pozemků za účelem obnovy a zřízení plakátovacích ploch. Moje nabídka byla podstatně vyšší, dokonce jsem ji doplnil i požadovaným návrhem, jak řešit tzv. černý výlep, což prý nabídla i konkurence. Osobně si však myslím, že to je v podmínkách města zcela nereálné. Samozřejmě, kdyby bylo jasně řečeno, že moje plochy se městu nelíbí, mohl jsem nabídnout nižší nájem a postupnou obměnu. Ale spíše mám dojem, že se někdo předem rozhodl, že tu bude Rengl a výzva byla vlastně jen taková formalita," míní Štěpánek.

Navíc, aby splnil termín pro odstranění ploch, ukončil výlep plakátů okamžitě. Město tak zůstane dva měsíce bez plakátovacích služeb. "Je to jediná možnost, jak můžu veřejnost upozornit na křivdu, která se tu stala. Po celá léta jsem se snažil zajišťovat výlep co nejlépe. Preferoval jsem přitom místní pořadatele, plakáty vylepoval podle potřeby často i ze dne na den a za celá léta jsem se nesetkal s žádnou kritikou. Přesto nedobrovolně končím a vnímám to jako nespravedlivé rozhodnutí," vysvětluje svůj postoj Štěpánek.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.