Lasselsberger doporučil klubu nepřihlašovat další ročník soutěže

Město Tatranu nepomohlo

RAKOVNÍK. Nad dalším osudem fotbalového klubu Tatran Rakovník visí již několik měsíců velký otazník. Společnost Lasselsberger prodává jeho domovský areál, a to přesto, že má Tatran smlouvu o výpůjčce na dalších 10 let. Firma majetek nabídla i městu. Pro něj snížila cenu ze 4,5 miliónu na 3,250 tisíc korun a přidala splátkový systém na dobu 4 let. s touto nabídkou předstoupil v pondělí 20. června před zastupitelstvo starosta Zdeněk Nejdl. Zastupitelé se po velmi vzrušené rozpravě nakonec nerozhodli pro žádnou z nabízených variant a věc jen odložili na září. Do té doby prý chtějí získat více informací.

Komise doporučila

Zastupitelstvu předcházelo jednání sportovní komise, která koupi areálu doporučila. Zároveň upozornila i na možné důsledky opačného rozhodnutí, kdy by utrpěla zejména sportující mládež. Důležitým argumentem komise byl i fakt, že požadovaná cena je podstatně nižší, než by byly náklady na vybudování nového areálu. Komise zvažovala i případné sloučení Tatranu s SK. k tématu byla svolána schůzka za účasti zástupců obou klubů. i zde zaznělo, že sloučení by úrovni fotbalu ve městě neprospělo a v konečném důsledku by znamenalo úbytek sportující mládeže. Počet týmů (dvakrát po devíti) a hráčů, kteří trénují a hrají v obou klubech, je tak velký, že by stávající areál SK rozhodně nestačil. Ani hřiště na Zátiší, kde hrají Olympia, FC Roma a Olešná, nemá potřebnou kapacitu. k argumentům pro prodej přibyla informace, že Tatran daruje městu 5 000 m2 pozemků, část šaten a další nemovitý majetek. Svoji váhu měl mít i fax z vedení Lasselsbergeru, které se zavázalo přispívat ročně částkou 200 tisíc Kč na podporu sportu a kultury ve městě. Tatran na druhou stranu garantoval, že měsíční náklady na provoz areálu dokáže pokrýt z částky 50 tisíc korun a žádné další prostředky už od města nárokovat nebude.

Bendlová v čele odpůrců

Poté, co starosta vyložil na stůl karty pro prodej, objevila se v diskusi zastupitelů celá řada trumfů proti. Michal Volf např. požadoval vypracování studie sportovních areálů ve městě z hlediska jejich využití, stavu a kapacity. "Navíc bychom měli využít situace, kdy jsme zřejmě jediní zájemci, a jednat o další slevě. Nehledě k tomu, že realitní kanceláře při prodeji zamlčují některé údaje," tvrdil Volf. o tom, že město by nemělo rozšiřovat počet sportovních areálů, a prostředky vložit spíše do hřišť přímo ve městě, je přesvědčena radní Hana Bendlová. Areál Tatranu je navíc podle ní pro občany obtížně dostupný. "Vždyť ani areál SK není dodělán, využívají ho sportovci z celého světa a jsou tam potřeba další investice." Bendlová by byla také pro sloučení obou oddílů a další rozvoj areálu na Zátiší. Poté, co projdou rekonstrukcí atletické dráhy, se dá očekávat větší zájem o jeho využití, čemuž ale vůbec neodpovídá zázemí. Do diskuse vstoupil i starosta Nejdl, který připomněl, že Rakovník dává na podporu sportu jen 2,5 procenta ze svého rozpočtu. Město podle jeho názoru nákupem areálu rozhodně netratí. Podle Marka Pavlíka na Tatranu sportuje 120 dětí, což je obdivuhodný počet, a město by mělo klubu s více jak 60 letou historií vyjít vstříc. Miloň Cír byl také pro nákup areálu a navíc navrhoval založit firmu, která by udržovala všechna městská sportoviště. Pro byl i Miloslav Kubínek, který navíc dodal, že peníze na provoz se vždycky najdou, bude-li se město chovat hospodárněji než dosud. a jako ukázku rozhazování jmenoval nákup dvou nových vozů pro potřeby úřadu. Naopak podle Aleše Roučka je areál drahý, nemá vyřešen přístup, takže nákup dalších pozemků a legalizace černých staveb bude stát víc, než proklamovaných 3,2 miliónu.

Dva změnili názor

Přestože zástupci Tatranu v diskusi většinu otázek zodpověděli a odkoupení areálu doporučil i předseda OV ČSTV Václav Knor, pro nákup hlasovalo jen deset z jedenácti potřebných zastupitelů (Báča, Cír, Kubínek, Ludačka, Nejdl, Michalička, Pavlík, Růžička, Soukup, Švácha). Návrh na odložení materiálu podpořilo osm zastupitelů. "V následujícím dohadovacím řízení pánové Cír a Ludačka změnili názor, a tak nakonec prošla varianta pro odložení prodeje s tím, že odbor správy majetku má připravit všechny potřebné informace a podklady. Znovu se budeme rozhodovat 19. září," uvedl Zdeněk Nejdl. Zda do té doby společnost prodej pozastaví, není jisté. Tatran má navíc od firmy doporučení, aby raději nepřihlašoval další ročník soutěží. "Přestože existuje smlouva o výpůjčce na dalších 10 let, stačí, když majitel uzavře přívod elektřiny nebo vody, a skončili jsme," obává se předseda TJ Tatran Jiří Froněk.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.