Lampy u potoka vyrostly bez stavebního povolení

Město stavělo načerno

RAKOVNÍK. Výstavbou tří lamp nedaleko Tenis centra Cafex město zřejmě porušilo stavební zákon. Na realizaci díla totiž nebylo vydáno stavební povolení. Situace je o to pikantnější, že lampy stojí v těsné blízkosti dálkového telefonního kabelu.

Tři lampy veřejného osvětlení vyrostly u potoka minulý týden a měly být již jen třešničkou na dortu zdařilého sportovního areálu v sídlišti Pod Nemocnicí. Teď to spíš vypadá, že budou temnou skvrnou na práci dosluhujícího vedení města.

"Městský pozemek, kde byly lampy postaveny, sousedí s mým. Z toho důvodu mi bylo divné, že mě o akci nikdo neinformoval, ani jsem se nestal účastníkem stavebního řízení, které mělo být vypsáno," informoval nás rakovnický občan Jiří Holý. Tomu zejména vadí, že přívodní elektrický kabel k lampám vede částečně po jeho pozemku, aniž by dal k tomu souhlas. "Samotné lampy mi pochopitelně nevadí, ale jde mi o princip. Jestli byly postaveny bez stavebního povolení, jedná se o jasnou aroganci moci," dodává Jiří Holý.

Na stavebním odboru města jsme zjišťovali, zda bylo stavební povolení na městkou zakázku vystaveno. "Prověřila jsem všechny naše žádosti, ale město o povolení k instalaci tohoto osvětlení nežádalo," zjistila vedoucí odboru Michaela Vachtlová. Zároveň připustila, že lze předpokládat, že se v tomto případě jedná o černou stavbu.

Shodou okolností se v uplynulém týdnu objevil na místě i technik od telekomunikací. Podle jeho zjištění lampy stojí v ochranném pásmu optického telefonního kabelu, kde je jakákoliv stavba nepřípustná. Technik dal po ohledání podnět k přešetření záležitosti na oddělení ochrany sítě. To pravděpodobně předá záležitost policii a městu tak hrozí pokuta.

Na názor jsme se zeptali i starosty města Zdeněka Nejdla. "Je to průšvih, ale když jsem to minulý čtvrtek zjistil, již se s tím nedalo nic dělat," přiznal starosta. Podle něj věc připravovala správa majetku města, proběhlo poptávkové řízení, které vyhrála firma Erimp a rozhodnutím rady bylo na akci připraveno rozpočtové opatření. "Nyní budeme muset dodatečně zpracovat projekt a požádat o stavební povolení," vidí řešení Zdeněk Nejdl. Proč byly dvě ze tří lamp navíc postaveny v těsné blízkosti dálkového telefonního kabelu si starosta vysvětlit neumí. Podle jeho informací vede kabel o několik metrů dál, než dnes osvětlení stojí.

O vyjádření k postupu firmy Erimp jsme požádali jejího majitele Pavla Srpa. "Jsme si vědomi svého podílu viny. S městem máme dlouhodobou smlouvu na údržbu a montáž veřejného osvětlení a tři lampy jsme instalovali jen na základě objednávky. Spěchali jsme, aby místo bylo co nejdříve osvětlené. Stavba se nyní dodatečně zaměřuje a projekt zpracovává. Dvě lampy, které stojí v ochranném pásmu, posuneme o metr dál, aby nestály v ochranném pásmu."

Podle Michaely Vachtlové ze stavebního odboru bude městu, tak jako každému subjektu, vyměřena za jeho pochybení pokuta. V řádech by neměla překročit 100 tisíc korun. "Předem však říkám, že příjmy stavebního odboru z pokut jsou zároveň příjmy města," upozorňuje šéfka odboru. Jinými slovy, peníze si město předá z jedné kapsy do druhé.

Sláva Vaic

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.