Město prohrálo spory s Hrčkou
i Koričovou

PRAHA. Na dveřích jednací síně číslo jedenáct krajského soudu na Smíchově byly minulé úterý avizovány hned dva případy spojené s rakovnickou radnicí. Město Rakovník versus Mgr. Jana Koričová o zaplacení částky 102 469,50 Kč a Město Rakovník versus Miroslav Hrčka o zaplacení 135 364,50 Kč. Obě kauzy skončily pro město fiaskem. Nejenže nevysoudilo ani haléř z požadovaných částek. Dokonce musí zaplatit protistranám soudní výdaje ve výši zhruba 100 tisíc korun.

Někdejší tajemnici žalovalo město Rakovník hned dvakrát. Žalobu o částku 340 tisíc, kterou měla Koričová podle rozhodnutí okresního soudu uhradit městu jako škodu za chyby v pracovně právní agendě, odvolací soud zamítl. Tentokrát posuzoval krajský soud jako odvolací orgán rozsudek okresního soudu ve věci škody způsobené v souvislosti s neplatnou výpovědí bývalého tajemníka Františka Kapsy. Toho jak známo odvolala městská rada a povinnosti tajemníka pak na čas převzal tehdejší starosta Miroslav Hrčka. Koričová nastoupila později, ale tehdejší vedení jí kladlo za vinu, že ani dodatečně nezjistila nesrovnalosti s neplatnou výpovědí, a část škody tak vznikla i za jejího působení. Okresní soud návrh žaloby města Rakovníka zamítl a jeho verdikt potvrdil v úterý i krajský soud bez možnosti odvolání. Město navíc zaplatí žalované i náklady soudního řízení ve výši 56 tisíc korun.

Podobný výsledek má i případ někdejšího starosty Miroslava Hrčky. Toho okresní soud v Rakovníku shledal odpovědným za neplatné rozvázání pracovního poměru s Františkem Kapsou a rozhodl o úhradě škody ve výši 135 tisíc, což je 4,5 násobek starostova tehdejšího platu. Krajský soud, kam se bývalý starosta odvolal, však verdikt okresu nepotvrdil a žalobu zamítl. Podle soudu nelze v jednání žalovaného spatřovat úmysl a dovozovat tak odpovědnost za vznik škody. Také v tomto případě soud uložil městu uhradit náklady soudního řízení, které činí také zhruba 50 tisíc korun. V tomto případě má žalující možnost dovolání k nejvyššímu soudu. "Možná se odvoláme, bude záležet na názoru městské rady. Oba soudní verdikty jsou pro město nepříjemné, ale pro uvolněné funkcionáře a tajemníky přinášejí vlastně dobré zprávy. Ať udělá starosta nebo tajemník jakékoliv chyby, pokud se neprokáže úmysl, soud nikoho nepostihne," komentuje rozsudek starosta.

Připomínáme, že město Rakovník na kauzách Koričová a Hrčka prodělalo téměř 150 tisíc korun, navíc bude muset zaplatit zastupování pražské advokátní kanceláři Mgr. Chytila. Ročně město vynaloží na právní služby kolem tří set tisíc korun.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.