Na kandelábrech dalších 30 reklam, policie nesouhlasí

Město je reklamní džunglí

RAKOVNÍK. Pro samou reklamu na sloupech veřejného osvětlení už nejsou vidět dopravní značky. Spíše než přechodů pro chodce nebo snížení rychlosti si všimnete, kolik stojí housky a jak bylo zlevněno elektro. Nadprodukce poutačů na sloupech veřejného osvětlení, která dělá z rakovnických ulic prakticky jednu reklamní arénu, si už povšimli i zdejší radní.

„Rada se zabývala návrhem redukovat počet reklamních nosičů na stožárech veřejného osvětlení a zkvalitnit jejich design,“ komentoval současnou situaci starosta města Zdeněk Nejdl. Proto radní pověřili odbor správy majetku města, aby vyhodnotil možnost instalovat na sloupy veřejného osvětlení nosiče typu Horizont a zároveň vytipoval zhruba třicet sloupů vhodných pro jejich instalaci.

„Odbor správy majetku města v této souvislosti oslovil dvě firmy s žádostí o předložení nabídek. Nižší cenu 235 tisíc včetně instalace nabídla firma z Prahy. Za zmíněnou cenu bude dodáno a nainstalováno 30 kusů oboustranného reklamního zařízení typu Horizont,“ uvedl mluvčí radnice Jan Polák.

Vedoucí odboru správy majetku města Ivo Žďánský dodal, že úřad vytipoval pět frekventovaných ulic, v nichž by měly být reklamní nosiče umístěny. V ulici Dukelských hrdinů čtyři, v Lišanské šest, Vladislavově čtyři, Lubenské čtyři a Plzeňské dvanáct. Nosiče jsou oboustranné, takže na 30 sloupů se vejde šedesát reklam,“ vysvětlil Žďánský.

To, jak bude rozmisťování reklam do nosičů probíhat a zda budou někteří inzerenti nadále používat i vlastní sololitové desky, ještě není radnici úplně jasné. „Plochy bude obhospodařovat město. Pokud se týká těch stávajících, nejraději bychom je zrušili. Konečné stanovisko ještě ale nepadlo,“ doplnil mluvčí Jan Polák.

Vedoucí odboru Ivo Žďánský podotkl, že požádá radu o závazný pokyn, jak postupovat, když bude některý ze subjektů požadovat všechny reklamní nosiče na delší dobu nebo bude více zájemců, kteří budou chtít využívat všechny plochy. „Je pravděpodobné, že po snížení počtu reklamních nosičů bude o ten zbytek velký zájem. Už dnes víme o firmách, které budou chtít všechny.“ Jediné, co starosta města potvrdil, je, že s největší pravděpodobností se dnešní cena 10 Kč za pronájem jednoho panelu na den zdvojnásobí.

Co říkají návrhu rady města, jsme se zeptali i dopravních policistů. „Reklamní panely k vozovce nepatří, protože odpoutávají pozornost řidičů. Zákon hovoří jasně, že řidič je povinen se plně věnovat řízení vozidla a k tomu reklama nepomáhá,“ míní Zdeněk Gebhart z DI Policie ČR Rakovník. Podle jeho slov vyhláška č. 30/2001 upravuje pouze vzhled a rozmístění značek informujících o místně – komunálních cílech, jako je radnice, průmyslová zóna, nemocnice atd. „Město s námi rozmístění nových reklamních panelů dosud nekonzultovalo. Pokud tak učiní, doporučíme stávající reklamní panely odstranit a nové neinstalovat. Kolem silnic se má umísťovat jen dopravní značení, a nikoliv reklamy,“ doplnil Zdeněk Gebhart.

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.