Lékaři a lékárníci stávkovali

RAKOVNICKO. Drtivá většina praktických lékařů, ambulantních specialistů, stomatologů a lékáren v rakovnickém regionu podpořila úterní hodinovou stávku. Někteří z nich přerušili na avizovanou dobu práci, jiní své požadavky vyvěsili formou letáku na dveře ordinací, další podpořili stávkující pouze morálně.

"Důvodem stávky je nekoncepčnost našeho zdravotnictví, kdy nám především VZP dluží platby za několik měsíců. U nás to jde do miliónů a na nákup nových léků si musíme brát překlenovací úvěry a platit bankám 17 procentní úrok za to, že stát není schopen dlouhodobě tyto problémy vyřešit. Celý systém je špatně nastavený a konečně se s tím už musí něco dělat," uvedla majitelka rakovnické lékárny U Parku PharmDr. Darina Svobodová. Proto tato lékárna, stejně jako další lékárny v Rakovníku, Jesenici, Novém Strašecí a Křivoklátě, stávku podpořila.

Praktičtí lékaři informovali pacienty o své podpoře vyvěšením letáčků. Někteří z nich, např. MUDr. Eva Kasalická z Křivoklátu a další, o současném neradostném stavu zdravotnictví s pacienty diskutovali. "Poslední platbu od VZP jsem dostala 8. ledna za listopad loňského roku. Dluhy nemocnic umořil jednorázovou dotací stát, tedy všichni daňoví poplatníci, kdo ale zaplatí naše dluhy? Nikdo, to musíme sami! Mám obavu, že jestli nedostaneme od pojišťovny zaplaceno v dohledné době, nastanou velké problémy. Na dluh se nedá žít do nekonečna!" řekla MUDr. Kasalická, předsedkyně Okresního sdružení praktických lékařů.

Někteří ambulantní specialisté a stomatologové využili hodinové stávky k nezbytnému "papírování", většina z nich ale ordinovala. "Mám tady plnou čekárnu lidí, přece je nenechám čekat," odpověděla na náš dotaz, jak v úterý stávkovala, MUDr. Marcela Kriegerová. Podobně reagoval také MUDr. Jiří Reich a další. Všichni požadavky stávkujících morálně podporují.

S lékaři, zubaři a lékárníky sympatizuje také většina veřejnosti. Dotázaní návštěvníci ordinací ocenili, že je při "boji" za svá práva neberou zdravotníci za "rukojmí", a připojili se k výzvě ministerstvu zdravotnictví a vládě, aby byl problém zdravotnictví vyřešen brzy a koncepčně.

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.