Radní volají po tvrdším přístupu, starosta nic necítí

Kritizovali „vůně“ Rakony

RAKOVNÍK. Městské zastupitelstvo, které se sešlo 24. listopadu, se ve svém závěru zabývalo kvalitou ovzduší v okolí společnosti Rakona. Kontroverzní téma otevřel Vladimír Kvasnička (KSČM) a řada dalších zastupitelů se k němu připojila.

„Od té doby, co se v Rakovníku začaly vyrábět voňavky, se zhoršila kvalita ovzduší. Městu přitom chybí diagnostika, která by znečištění monitorovala,“ uvedl Kvasnička. Podle starosty Zdeňka Nejdla měly nastat problémy v době, když byl uváděn do provozu odhlučňovací komín. V současné době by měla být věc v pořádku. „Firma splňuje limity, a přesto to může být vnímáno jako zhoršení,“ dodal Nejdl. Tajemnice Eliška Holková zdůraznila, že veškeré stížnosti úřad předává inspekci životního prostředí. S takovým vysvětlením ale nesouhlasí Eduard Filip. „Řešíme to na každé radě, Víme, že si lidé stěžují, dáme to dál, pak za 14 dnů přijede kontrola, a nic nenaměří.“ Podobný názor má i Václav Laňka: „Vnímám to i ve dne až v botanické zahradě. Ale krátkodobě. Cítíte aromatické látky, ale za hodinu to odpluje. Jedná se zřejmě o noční výpusti. Ukažte mi úředníka, který se v noci vydá do ulic s potřebnou diagnostikou,“ pochybuje Laňka. Po tvrdším přístupu volá i radní Michal Volf: „Dokud tu nebude jednoznačně naše výzva, ať to dá podnik do pořádku, nic se nezmění,“ prohlásil a dodal, že dříve si stěžovalo pár lidí v okolí, dnes je to otázkou celého města. Starosta Nejdl pak zastupitele vyzval, aby byli objektivní: „Stížnosti se týkají stále stejných stěžovatelů. Já osobně to necítím, za mnou nikdo nechodí, písemně také nic nebylo.“ Dále na zastupitelstvu zaznělo, že odbor životního prostředí již podniká kroky k zajištění diagnostiky a občané byli vyzváni, aby své stížnosti adresovali na linku 156, která se nahrává a archivuje.

Zástupce společnosti Procter and Gamble Rakona Pavel Šutera sdělil Raportu, že o věci již s městem jednají a do příštího zastupitelstva zpracují písemné stanovisko.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.