Kinský prohrál i odvolací soud

PRAHA. Minulé pondělí proběhlo u Krajského soudu v Praze odvolací řízení ve sporu kníže František Oldřich Kinský versus Lesy České republiky o 32 hektarů lesa na Rakovnicku. Přestože Okresní soud v Rakovníku třikrát nárok Kinského zamítl, jeho advokát Jaroslav Čapek se odvolal.

Verdikt Krajského soudu v Praze je dvanáctým pravomocným v pořadí. Ze 150 žalob podaných u českých soudů zatím Kinský pět sporů vyhrál a sedm prohrál. Odvolací soud se opíral především o fakt, že majetek byl rodině Kinských po válce zkonfiskován po právu, na základě Benešových dekretů. "Žalobce své vlastnické právo pozbyl konfiskací," odůvodnila rozhodnutí soudu předsedkyně senátu Kateřina Švecová. To potvrdila i právní zástupkyně Lesů ČR Tatiana Pišvejcová. "Konfiskace proběhla v souladu se zákonem a v řízení bylo prokázáno, že František Oldřich Kinský byl osobou německé národnosti, na kterou se vztahovala konfiskace, i když on neustále tvrdí, že byl Čech. Navíc existuje i vyhláška ONV Slaný, kde je kategorizován jako Němec. Tato vyhláška je podepsána tehdejším předsedou ONV, má datum vyvěšení i sejmutí a postačuje na kategorizaci podle dekretu č. 12/1945. Ovšem i kdyby neexistovala, konfiskovalo se ex lege a tehdejší úřady a orgány - dle důkazů, které se zachovaly - neměly důvod pochybovat o tom, že Kinský je osobou německé národnosti," uvedla Pišvejcová.

"Se zdůvodněním rozsudku nesouhlasím. Nevzdáme to!" okomentoval lakonicky rozhodnutí soudu Kinského advokát Jaroslav Čapek a dodal, že zvažuje o dovolání k Nejvyššímu soudu ČR a ústavní stížnosti.

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.