Kdo koupil poštu, se zatím neví

NOVÉ STRAŠECÍ. Poslední zasedání zastupitelstva města Nové Strašecí 22. ledna projednávalo účast města v nabídkovém řízení na prodej budovy č.p. 119. Jejím současným majitelem je O2 Telefonica a nájemcem Česká pošta.

„Věděli jsme, že budova byla zhruba před třemi lety nabízena k prodeji, proto jsme po dohodě oslovili O2 a začátkem ledna přišla výzva, že budova bude na odkup obálkovou formou,“ říká starosta Pavel Vaic a vysvětluje, proč je tato metoda pro město nevýhodná. „V okamžiku, kdy zasedneme, ostatní zájemci vědí, kolik nabízíme.“ Této nepříznivé skutečnosti se chtělo město vyvarovat, proto starosta absolvoval samostatné jednání se zástupci O2. Tak se stalo, že jako jediný zájemce ze všech zúčastněných mělo Nové Strašecí posunutý termín podání o deset dní.

V budově se kromě České pošty nachází několik technologických místností, jejichž zachování je zajištěno věcným břemenem ve prospěch O2. Dále jsou v objektu 2 byty, garáže a několik velkých místností. „Chceme zachovat poštu a současně využit volný prostor pro školu jako školní družinu. Nechtěli jsme zatím předjímat další možnosti, o kterých pochopitelně víme. V této fázi šlo o to, jestli budovu chceme, a pokud ano, tak za kolik,“ upřesňuje starosta.

Po zhruba hodinovém jednání zastupitelstva byl schválen cenový návrh 3,55 miliónu korun (odhadní cena je 4,9 mil. Kč). Účast občanů byla tentokráte mizivá, zato se jednání zúčastnili dva další zájemci o koupi budovy. „Na závěr mě oslovili a sdělili, že nabídli větší sumu. Neznám přesná kritéria O2 a nevím, zda bude cena rozhodující,“ vysvětluje starosta a dodává, že k dnešnímu dni nejsou ještě známy výsledky řízení.

Opoziční MPR-RPM zajímalo, zda tento nákup neohrozí čerpání dotací. I výhodný nákup by se podle nich mohl prodražit, kdyby kvůli němu město nepřijalo dvacetimiliónovou dotaci jen proto, že by chyběly peníze na povinnou spoluúčast. V důvodové zprávě podle nich chyběl rozbor ekonomického dopadu. „Doufejme jen, že se budova podobně jako poloprázdný Okresní dům a restaurace v kulturním centru nestane dalším pomníkem nerozvážného nákupu nemovitostí z městského rozpočtu. Vedení města zastává názor, že město má podnikat. Žádný racionálně smýšlející podnikatel však nekoupí nemovitost, aniž by měl varianty využitelnosti a ekonomické analýzy,“ shodují se zastupitelé za MPR-RPM.Lenka Pelcová

Lenka Pelcová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.