Po dvouhodinovém jednání plném emocí se přítomní shodli

Jubilejní peřiny budou velkolepé

NOVÉ STRAŠECÍ. Ve středu 2. června se v novostrašecké ZUŠ sešli zástupci Svazku měst a obcí Rakovnicka s dosavadními pořadateli jedné z největších kulturně - společenských akcí v okrese tzv. Peřin. Jak známo, osm let probíhala tato dobová rekonstrukce plnění starých manských povinností obcí ku hradu Křivoklátu bez problémů. Až letos došlo vzhledem ke známým událostem na hradě Křivoklátě, ale i v Novém Strašecí, k vybočení ze zaběhlých kolejí. Peřiny se odehrály v původně naplánovaném termínu 23. května v komornější podobě pouze v areálu ZUŠ. Bez spoluúčasti obcí regionu a hlavně bez vyvrcholení celé akce na hradě Křivoklátě.

Svazek měst a obcí Rakovnicka zareagoval rychle. Na svém jednání ve Šlovicích se starostové shodli, že Peřiny na hradě chtějí a rozhodli se je zrealizovat ještě letos 19. září. Byť pod názvem Plnění manských povinností. To se ovšem nelíbilo ZUŠ Nové Strašecí, která si právem nárokuje autorská práva. "Spolu s Majkou Šindelkovou a bývalou ředitelkou ZUŠ Drahoslavou Pittnerovou jsme tuhle akci vymysleli, já od prvního ročníku sestavuji scénář a vedu režii," vysvětlila "duše" celého projektu Iva Dvořáková ze ZUŠ. Protože se však za osm let existence staly Peřiny nadregionální akcí, do které se pravidelně zapojuje 12 - 15 obcí ze tří okresů, a jak podotkla starostka Kněževsi Eva Janotová, je uvedena i v propagačních materiálech kraje, bylo hlavním úkolem středeční schůzky dohodnout se, jak dál.

To ale nebylo vůbec jednoduché, neboť celou atmosféru jednání provázely emoce. Od naprosto nesmyslných vyjádření (program prý lze připravit a nacvičit za dvě odpoledne, a ne za čtyři měsíce jako dosud), přes silná slova (obviňování z militantního jednání a naopak z bojkotu akce) se konečně po dvou hodinách začalo hovořit věcně. Poté, co představitelé svazku i křivoklátský kastelán Luděk Frencl odmítli náhradní řešení v podobě setkání lovčích a myslivců v termínu 19. září, se přítomní shodli na tom, že jubilejní 10. Peřiny uspořádají společně a opět s vyvrcholením na hradě Křivoklátě. Starosta Nového Strašecí Jakub Kleindienst důrazně popřel, že by se případnou účastí středočeského hejtmana Petra Bendla akce politizovala, i když starostka Janotová připustila, že díky velkému zájmu obcí, představitelů kraje a zařazením Peřin do sledovaných a krajem propagovaných akcí o určité politikum jde. "Díky všemu tomu už nejsou Peřiny tím bezstarostným happeningem, jako v prvních ročnících, ale prestižní a lidmi vyhledávanou akcí," konstatovala starostka Pavla Hůlová.

Protože v září začíná nový školní rok a v Novém Strašecí proběhnou dvě velké akce (50 let gymnázia a 110 let muzea), na nichž se ZUŠ a Iva Dvořáková osobně podílejí, nepřipadá pro ně svazkem navrhovaný termín reálný. Ředitelka ZUŠ Jiřina Kinkalová proto přítomné požádala, aby se dvoudenní peřiny konaly až v květnu příštího roku a byly řádně připravené. s tím souhlasil i kastelán Frencl. "Pojďme se všichni už teď domluvit, že se nad desátými Peřinami sejdeme už v lednu a rozdělíme si úkoly," řekl. "V tom případě můžeme slíbit, že jubilejní Peřiny budou opravdu velkolepé," dodala ředitelka Kinkalová. Jakub Kleindienst za přítomné zástupce Svazku měst a obcí Rakovnicka vysvětlil, že rozhodnutí svazku podléhá společnému usnesení a přislíbil, že 16. června na radě svazku výsledek schůzky přednese. Pokud rada na návrh kývne a svazek se bude organizačně i finančně na Peřinách podílet, máme se v květnu opravdu na co těšit.

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.