Rada zvedla zaopatřovací příspěvek na dítě z 500 na 1200 Kč

Jesličky zdraží o 140 procent!

RAKOVNÍK. v listopadu by se mělo v Rakovníku slavit jedno kulaté výročí. 10 let provozu jediných jeslí na okrese Rakovník v nově upravené budově Na Sekyře. Už nyní dostává zařízení ke kulatinám první dárek. v roli "gratulanta" přichází městská rada a místo bonboniéry přináší usnesení o navýšení zaopatřovacího příspěvku. Úprava není vůbec kosmetická. Jedná se o 240 procent. Namísto stávajících pěti set korun mají rodiče od 1. května platit za dítě 1200 Kč. Celoročně to vychází téměř na jeden průměrný měsíční plat - 14 400 Kč.

Otázka financování jeslí se vrací do rady v pravidelných amplitudách. Vždy se zároveň objeví úvahy o tom, zda takové zařízení vůbec provozovat, když výzkumy prokazují, že dítěti je v prvních letech života nejlépe u matky. Město na provoz jeslí doplácí každoročně částkou 1,5 miliónu korun, přitom vlastně dotujeme péči jen o dvacet dětí. "S navýšením příspěvku se ztráta sníží. Doufáme, že to nepovede k zániku nebo omezení činnosti jeslí. Zjišťovali jsme, jak jsou na tom v jiných městech. Příspěvky jsou různé. Od 1 500 až do 3 500 Kč, ale jsou i případy, kde platí méně. Příbram např. 100 Kč, někde jesle zrušili úplně," porovnává starosta Zdeněk Nejdl.

Podle názoru ředitelky jeslí Aleny Bradáčové, která zatím neměla usnesení rady k dispozici, je navýšení příliš vysoké. "Budeme muset svolat schůzku rodičů, změnu jim oznámit a zjistit, zda budou mít o jesle zájem i za těchto podmínek. Bojím se, že část dětí ztratíme," odhaduje Benešová.

Připomínáme, že na provozu jeslí závisí i život denního stacionáře pro mentálně postižené děti i dospělé občanského sdružení Ráček, který sdílí stejnou budovu, využívá jídelny jeslí a formou nájmu hradí jednu třetinu skutečných režijních nákladů zařízení.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.