Jesenice třetím městem okresu

JESENICE. Od minulého úterý je Jesenice oficiálně městem. Statut, který měla v historii, jí byl navrácen podobně, jako se vesnicím v poslední době vrací označení městys. Razítko Města Jesenice použila starostka Taťána Čížková poprvé včera.

„Městem už jsme vlastně téměř měsíc. Rozhodnutí o navrácení statutu je v platnosti od 11. března 2008. Teprve minulé úterý jsme ale byli v poslanecké sněmovně oficiálně převzít dokument, který to stvrzuje. Předal nám ho předseda poslanecké sněmovny Miloslav Vlček,“ říká starostka. O navrácení statutu se Jesenice začala zajímat již za starosty Petra Sunkovského. Ve stejné vlně po vydání nového zákona, který začal návrat historických označení sídel umožňovat, se například Mšec nebo Křivoklát opět staly městysem. Jesenice se do vzniklého boomu přidala, i někteří občané volali po tom, aby se obec pokusila získat titul zpátky.

„Městys jsme nikdy nebyli. I když někteří začali samovolně používat spojení městys Jesenice. Po obci jsme se tedy hned stali městem. Je to ale spíše záležitost prestiže. Neplynou z toho pro nás žádné výhody. Zatím spíše výdaje na nová razítka, podpisové vzory a podobně. Obecní úřad již předtím fungoval na úrovni města, máme odbory, takže po této stránce se nic nezmění,“ vysvětluje starostka. K žádosti musela obec doložit historický dokument, z něhož by vyplývalo, že Jesenice v minulosti bývala městem. Samotný dokument o povýšení na město se nedochoval, nakonec však byly dostačující jiné písemnosti.

„Sám si nemyslím, že je v dnešní době důležité, jestli je Jesenice městem, nebo obcí. Kolikrát jsme se o tom s místními bavili. Jako město už dnes Jesenici lidé nevnímají. Není tu žádný vůdčí průmysl, rekreace slábne. Pro mě osobně to nic neznamená, o historii kraje a Jesenice se zajímám, ale že bych cítil nějakou větší hrdost, protože je Jesenice městem, to určitě ne,“ říká jesenický historik Jiří Vanický.

Markéta Polívková

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.