Jaroslav Houda je Policistou roku

RAKOVNÍK. Inspektor Jaroslav Houda z Lužné byl ve čtvrtek vyhlášen Policistou roku 2003. Titul získal v kategorii individuální mimořádný čin za to, že vloni v červnu zachránil šestnáctiletou dívku, která se topila v Bartoňském rybníku. Ocenění převzal z rukou ministra vnitra Stanislava Grosse v Muzeu Policie ČR.

Kdyby den po nešťastné události nepřišla matka šestnáctileté Michaely za ředitelem okresního ředitelství rakovnické policie, asi by se nikdo o činu majora Jaroslava Houdy nedozvěděl. Sám totiž necítí, že by udělal něco mimořádného, co by na jeho místě neudělali druzí. "Spousta policistů se dnes a denně ve službě dostane do situace, kdy zachraňuje životy ostatním. Berou to ale jako svoji služební povinnost, takže se o tom ani neví. Mnohdy si navíc ani neuvědomí, že svým jednáním někomu život zachránili. Činů je spousta, celá řada kluků by si ocenění zasloužila," říká major Houda. Protože ví, jak je práce policisty náročná a zároveň nevděčná, neboť se spousta lidí s muži zákona baví jen prostřednictvím nadávek, mrzí ho, že si media všímají hlavně nezdarů a ostatní věci přehlíží.

"Je hodně policistů, kteří svoji práci dělají zodpovědně a svědomitě. Bohužel se stále častěji mluví jen o nešvarech, a ne o tom, co se povede. Stačí zažít jednu službu a budete se hned na spoustu věcí dívat jinak," přibližuje Policista roku, který rozhodně ví, o čem mluví, neboť u policie slouží už od roku 1969. Na rakovnickém ředitelství, kde pracuje jako inspektor skupiny služební přípravy a krizového řízení, je také momentálně nejstarším příslušníkem.

O tom, že bude oceněn, se dozvěděl 29. ledna z dopisu od ministerstva vnitra. Kromě titulu Policista roku byla udělena v rámci prestižní události i ocenění v kategoriích nejlepší akce, velitel roku, veterán roku a nejlepší krajská správa a okresní ředitelství. "Že jsou v kategoriích ještě nějaká umístění, jsem nevěděl. Až na místě jsem se dozvěděl, že jsem skončil první. Na slavnostní vyhlášení, které začalo v jednu odpoledne, jel se mnou ředitel. Bylo to moc příjemné odpoledne. Samozřejmě jsem na titul hrdý, přál bych ho všem policistům, kteří svoji práci dělají poctivě. To by se ale podobné tituly musely udělovat alespoň každý týden," říká Jaroslav Houda.

Šestnáctileté Michaele zachránil život vloni v červnu. Dívka plavala na druhý břeh Bartoňáku v blízkosti hráze. Když byla dvacet nebo třicet metrů od břehu, dostala křeč a začala se topit. Než k ní major Houda doplaval, už byla pod hladinou a klesala bezvládně ke dnu. "V takové situaci člověk nemá čas přemýšlet nad tím, jestli je voda čistá nebo studená. Čas se ale šíleně vleče. Těch třicet metrů ke břehu mi připadalo nekonečných a doba, než jsem s ní doplaval ke břehu, strašně dlouhá. Když jsme byli na břehu a Michaela zase dýchala, byl jsem hrozně šťastný, že to takhle dopadlo," uzavírá Policista roku 2003.

Markéta Polívková

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.