Volání po dotační spravedlnosti - umělý led je přece dražší než trávník

Hokejisté chtějí stejně jako fotbal

RAKOVNÍK. Hokejoví funkcionáři chtějí stejný balík peněz, jaký dostávají od města fotbalisté. Vedení klubu HC Rakovník se proto obrátilo na městskou radu s žádostí o navýšení provozní dotace. Šest se tisíc korun, které město dává poslední roky na provoz stadionu v zimních měsících, prý při současných cenách energie nepokryje ani náklady na výrobu ledu. Proto chtějí hokejoví funkcionáři nastavit dotační podmínky tak, aby byly rovné pro všechny.

"HC Rakovník by údajně dokázal pokrýt provoz stadionu z částky 1,2 miliónu korun. Současná dotace nestačí a jenom na ledování vzniká oddílu ztráta 250 tisíc korun. Proto by se chtěl HC dostat na úroveň dotace, jakou má SK Rakovník. To však městská rada odmítla," uvedl k žádosti starosta Zdeněk Nejdl.

"Chtěli bychom docílit větší spravedlnosti pro všechny žadatele. Provoz zimního stadionu je přece daleko náročnější, než údržba fotbalového hřiště. Přesto dostáváme na rok jen 600 tisíc korun, kdežto SK Rakovník částku dvakrát vyšší," podivuje se manažer HC Milan Kotál. Poukazuje i na další věc, která odporuje logice. "Spravujeme městský majetek po dvanáct měsíců v roce. Dotaci ale dostáváme pouze na šest měsíců, po které ledujeme. Oba údržbáře přitom zaměstnáváme celoročně. Ne kvůli hokeji, ale kvůli tomu, abychom udrželi městský majetek v pořádku. Mimo sezónu se provádí údržba areálu a techniky. Takže v praxi dochází k tomu, že si v létě musíme půjčovat peníze, abychom měli na mzdy," vysvětluje Kotál. Provoz zimního stadionu je podle něj energeticky srovnatelný s provozem bazénu a na obou místech se kromě organizovaného sportu odehrává i rekreační sportování pro veřejnost a školní výuka. Dotace na provoz bazénu je přitom pětkrát vyšší, než objem peněz pro "zimák".

Město prozatím požadavek HC odmítlo a požaduje detailní rozbor hospodaření. Tomu se hokejisté nebrání. "Nemáme žádné tajnosti. Přes sto tisíc korun měsíčně stojí jenom elektrická energie. Dále vodné, stočné, chemikálie. v průměru 50 tisíc měsíčně dáme za plyn. a kde jsou mzdy údržbářů, nepřetržitý provoz recepce, plat vedoucího a účetní? Co se týče příjmů, pracujeme s ročním obratem 4 miliónů korun. z pronájmu restaurace máme 80 tisíc ročně, ale z ubytovny jsou příjmy čím dál menší. Kapacita je naplněna maximálně na 40 procent. v únoru a březnu letošního roku jsme neměli jediného hosta," stěžuje si Kotál. "Když se nyní začíná v souvislosti s Tatranem hovořit velmi otevřeně o penězích na sport, je tady možnost vyřešit tuto otázku spravedlivě na všech frontách," uzavírá manažer HC.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.