Požár lesa opět potvrdil, že systém volání na Kladno je špatný

Hasilo 14 jednotek a vrtulník

PAVLÍKOV. Největší letošní požár na Rakovnicku, co se nasazené techniky týče, má zřejmě na svědomí kuřák, který i přes mnohá varování odhodil v Pavlíkovských vršcích do lesa nedopalek cigarety. V suchu a větrném počasí se v pátek požár rozšířil na dva hektary lesního porostu.

Hustého kouře vycházejícího z lesa v Pavlíkovských vršcích si v pátek kolem třetí hodiny odpoledne všimla žena z Rakovníka a zavolala hasiče. "Kouř jsme viděli už na velkou vzdálenost, ale najít v lese místo, kde hoří, byl problém. Stejně tak najít k němu cestu, po které sem mohou dojet cisterny. Přístup je i zespoda od Bulovny, jenže tam ztěží projede osobák, velká auta by sem nedojela," popisují zasahující policisté.

Hasiči se svojí technikou tedy do lesa jezdili od Pavlíkova po polních cestách. Na požáru se opět potvrdilo, že dnešní centralizovaný systém příjmu volání na Kladno má velké mouchy. Hasičům v esemesce přišla informace, že mají jet směrem Pavlíkov-Bulovna. "Každý, kdo zná náš okres ví, že to jsou opačné směry. Bylo na každém, jaký směr si vybere. My jsme zkusili Bulovnu a zjistili jsme, že neprojedeme, musíme se vrátit a jet na Pavlíkov. Dokud jsme dostávali zprávy k výjezdu z Rakovníka, bylo to bez problémů. Na operačním středisku věděli, jak náš okres vypadá. Na Kladně s tím mají problémy. Místní znalost okresu už je pryč," říká Antonín Zábranský, velitel jednotky SDH Řevničov. Stejný názor mají všichni dobrovolní hasiči. Řevničovští nebyli sami, kdo cestou k požáru bloudil.

Nakonec se do lesa sjelo čtrnáct jednotek. Vedle profesionálů z Rakovníka a Kladna také dobrovolné hasičské jednotky z Křivoklátu, Lužné, Řevničova, Slabec, Hvozda, Roztok, Čisté, Kožlan, Kněževsi, Pavlíkova, Roztok-Permonu a Kralovic. Ze vzduchu pomáhal hasit vrtulník s bambivakem, který vodu nabíral přímo z hladiny rybníku Bartoň. Cisterny navážely kyvadlovou dopravou vodu k požářišti z Pavlíkova. "Někdo jezdí k hydrantu, někdo k rybníku," říká Karel Breník z Křivoklátu. Kolem půl páté už měli požár pod kontrolou.

"Nejhůř dopadly jehličnany. Ty mají na kmenu hodně suchých větviček, takže se po nich plameny rychle šíří. Listnáče jsou v tomhle ohledu odolnější. Les shořel na ploše asi dvou hektarů," říká vyšetřovatel hasičů Štěpán Kejla.

Ohořelé stromy byly asi dvacet let staré. Rozsah škod přišel na místo zjistit i Milan Jirkovský, který má na starosti pavlíkovské obecní lesy. "Obecní lesy to nezasáhlo, ty jsou ještě o dvě stě metrů dál. Na této ploše jsou asi čtyři majitelé. Cestou sem jsem si všiml čerstvého ohniště, to tu včera ještě určitě nebylo. Někdo tu musel být a les zapálit," říká Milan Jirkovský. Jako příčinu nakonec vyšetřovatel určil odhozený nedopalek. Škoda byla vyčíslena na 100 tisíc korun, majetek za půl miliónu korun byl uchráněn.

Markéta Polívková

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.