Archeologové odkryli studnu z 15. století, v ní i kachle se Žižkou

Fantastický nález v centru města

RAKOVNÍK. Fantastický nález učinili pracovníci Muzea TGM v centru města. Podařilo se jim objevit poměrně zachovalou studnu z poloviny 15. století. "K nálezu došlo na pozemku, kde probíhají zemní práce pro výstavbu nové prodejny. Při hloubení základového pasu narazili dělníci na korunu středověké studny. v současné době zde probíhá záchranný archeologický průzkum," řekla archeoložka Muzea TGM Kateřina Pochmanová.

Podle jejích slov se jedná o průzkum zbytku studny, protože v její jihovýchodní polovině došlo k destrukci možná už v době, kdy byla zasypávána. "Zásyp je datovatelný od poloviny 15. století do počátku 16. století. Nalezli jsme v něm keramiku, kachle, ale i architektonické pískovcové články. Jak jdeme níž, keramiky ubývá a přibývá kamenů. Mezi nimi jsou i velmi pěkné aroukarity, což je zkamenělé dřevo," pokračuje Kateřina Pochmanová. Některé nálezy jsou skutečně unikátní. Podařilo se např. vykopat celé kachle s vyobrazením husitských bojovníků. Na jedné je Jan Žižka na koni. Podle identických nálezů např. z hradu Lipnice lze kachle datovat do poloviny 15. století.

Zhruba ve čtyřech metrech narazili archeologové a pracovníci odborné firmy na vodu. "Budeme se snažit dojít až na dno, protože pravděpodobnost, že tam bude nějaký datovací materiál z doby vzniku studny je 50:50," doplňuje Kateřina Pochmanová a dodává, že studna patřila pravděpodobně k dvornímu traktu soukromého objektu měšťanského domu, neboť po roce 1309 již mělo náměstí v podstatě stejnou podobu jako dnes.

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.