Odsouzený na 6,5 roku čeká ještě dva rozsudky

Další žaloby na Šípka

RAKOVNÍK. Bývalý starosta Karlovy Vsi a podnikatel v oblasti silničních staveb Luboš Šípek stanul minulé úterý opět před okresním soudem. Vězeňská služba ho přivezla z věznice ve Všehrdech u Chomutova, kde si odpykává zatím tříletý trest za podvod a zneužití pravomoci veřejného činitele vůči. Na krku má ale i další pravomocný rozsudek, v němž byl odsouzen za podvod vůči Jiřímu Kopřivovi na 7 let, proti rozsudku se ale dovolal a krajský soud trest zmírnil na 6,5 roku vězení. Další podvod s fiktivními fakturami a vůbec nejvyšší škodou za 14 miliónů Kč řeší Krajský soud v Praze a před senátem Okresního soudu čelí žalobě za krácení daně a poplatku. A právě posledně zmiňovaný případ řešil Okresní soud v Rakovníku minulé úterý v odročeném líčení.

Soud nejprve vyslechl svědka Karla Chudobu z Tábora. Uvedl, že se s Šípkem seznámil v roce 2005 a v létě téhož roku došlo k založení společnosti Silniční stavby, s. r. o. Do tohoto subjektu vložil Šípek jmění firmy, v níž dosud podnikal jako fyzická osoba, a stal se držitelem 80 % podílu. Druhým společníkem byla společnost Forester Group s 20 %. Právě tuto firmu v novém subjektu Chudoba zastupoval. Podle jeho slov mohlo při slučování firem dojít k situacím, kdy zakázku zahájil Šípek jako fyzická osoba a dokončila ji nově vzniklá firma. Tak mohlo dojít k nesrovnalostem v účetnictví. Daň byla krácena o více než 1,5 miliónu Kč.

„Když mu dělali kontrolu jako fyzické osoby, zjistili, že do účetnictví nezaložil faktury a nezdanil je. Domnívám se, že to bylo v důsledku toho, jak fyzická osoba přecházela na právnickou. Nemyslím si, že by to byl úmysl, měl v tom zmatek,“ řekla nám k věci právní zástupkyně obžalovaného Zita Chvojanová. Podobný názor vyjádřila i svědkyně Renata Junová, kontrolorka finančního úřadu. „Když jsem při kontrole zjistila nedostatky, obžalovaný neměl námitky. Během kontroly spolupracoval a nesrovnalosti vysvětloval neznalostí problematiky,“ uvedla. Za krácení daně hrozí Šípkovi až osmiletý trest.

Předseda senátu okresního soudu Stanislav Kos pak hlavní líčení odročil na neurčito s tím, že pro udělení souhrnného trestu musí vyčkat, až mu odvolací soud vrátí příslušný spis. A vzhledem k tomu, že se u Krajského soudu v Praze řeší i další Šípkův podvod s horní hranicí trestu 12 let, okresní soud si vyžádá i kopii této obžaloby. Líčení tak bylo odloženo na neurčito. O průběhu líčení u krajského soudu, které proběhne 5. a 6. března, vás budeme informovat přímo z jednací síně.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.