Městský „big brother“ stál 4 milióny, stejně je málo účinný

Další kamery do centra?

RAKOVNÍK. Městský kamerový systém se dočká dalšího rozšíření. Navzdory původním představám i názoru státní policie, že by se z centra měl postupně zaměřovat i na periférie, mají nové kamery sledovat zase jen Husovo náměstí a jeho okolí. Stávající systém, přestože stál už 3,7 miliónu Kč, je prý totiž stále málo účinný.

Počátky městského kamerového systému sahají do roku 2005, kdy byla s dotací ministerstva vnitra ve výši 1,5 miliónu Kč (celkové náklady 1,8 mil. Kč) realizována první etapa. Osazeno bylo celkem 6 kamer v historickém centru. V roce 2006 byl systém rozšířen s rekonstrukcí autobusového nádraží o dalších 6 kamer. Celkem se do posílení kamerového systému investovalo 1,3 mil. Kč. V roce 2006 město systém rozšířilo o dva kamerové body V Jamce a Pražské ulici za 600 tisíc Kč.

V letošním roce byla na základě požadavků starosty a velitele městské policie vytipována další vhodná místa. Přestože státní policie považuje stávající osazení centra za dostatečné, radnice trvá na zahuštění. „V Masné ulici by měly přibýt dvě stacionární kamery. Sledovaly by pohyb osob v okolí diskotéky. Kamerový bod Palackého – Trojanova navrhuje městská policie posílit o další dvě kamery. Jednu s výhledem na okolí diskotéky a dvou restauračních zařízení v Palackého ulici, druhou s výhledem do Vysoké. Jedná se o problematické lokality s častým narušováním veřejného pořádku zejména v nočních hodinách. Poslední má být kamera monitorující západní cíp Husova náměstí, okolí kostela sv. Bartoloměje a začátek Nádražní ulice, jakožto jednu z hlavních přístupových ulic do centra,“ popisuje tiskový mluvčí města Jan Polák.Opatření prý výrazně přispěje k odhalování trestné činnosti a narušování veřejného pořádku v centru města. „Současný systém má v tomto ohledu velké nedostatky. I když je přínosem pro městskou i státní policii, v řadě případů právě z hlediska jeho nedokončenosti nemůže být využit jako důkazní prostředek,“ míní Jan Polák.

V současné době je v Rakovníku 14 kamer. Na stávající „velín“ je možné připojit pouze 16 kamer. Plánované rozšíření systému a posílení dohledového pracoviště by mělo stát zhruba 700 tisíc korun.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.