Cyklování „ohrozilo“ rozpočet

RAKOVNÍK. Přestože tabulka městského rozpočtu na rok 2009 čítá stovky položek, pouze jediná se stala terčem kritiky zastupitelů a málem byl kvůli ní celý materiál smeten se stolu. Největší diskuse se rozpoutala kolem akce Cyklování s rozpočtem 300 tisíc Kč.

Město Rakovník bude v letošním roce hospodařit se schodkovým rozpočtem. Výdaje mají činit 529 miliónů Kč a příjmy jen 419 miliónů Kč. Deficit pokryje zůstatek z roku 2008 (55 miliónů Kč) a dva úvěry. Čtyřicet miliónů na výstavbu školní jídelny a patnáct na rekonstrukci čistírny odpadních vod. Kupodivu ani úvěry či obrovský přebytek z roku 2008 nevyvolaly takovou diskusi jako plánovaná akce za 300 tisíc Kč. Mezi prvními se nad Cyklováním pozastavil Miloslav Kubínek. Vysvětlení se mu dostalo od místostarosty Jana Šváchy. „Už několikrát zaznělo, že se tu v létě nic neděje. Tak jsme připravili celostátní cykloturistickou akci spojenou s koncerty, která bude probíhat po tři dny v červenci.“ Jenže proti byl i předseda sportovní komise Milan Sunkovský. „Do komise jsme o akci nedostali ani žblept. Děláme závody na celorepublikové úrovni, které jsme schopni pořídit za 90 tisíc. Proto se mi zdá rozpočet 300 tisíc přehnaný. Nechte peníze raději sportovcům. Taková částka by vystačila leckteré TJ na celý rok,“ zlobil se Sunkovský. Navíc byl „vytočenej“, že se na něj nikdo z města neobrátil. „Mohli bychom pomoci s organizací,“ pokračoval předseda komise, který ve městě zastupuje i neorganizované cyklistické hnutí. Starosta Zdeněk Nejdl dodal, že Cyklováním by město chtělo navázat na loňské oslavy povýšení Rakovníka na královské město. „Celkový rozpočet je 650 tisíc Kč, ale část peněz má pokrýt dotace ČEZ,“ dodal Nejdl. Miloslav Kubínek i nadále s akcí nesouhlasil. „Nejsem přesvědčen o účelnosti této věci, což mě nutí k tomu, abych nesouhlasil s celkovým rozpočtem.“ Radní Eduard Filip proto navrhl, aby se akce prozatím neodsouhlasila a byla předložena příště včetně detailního programu. Rozpočet města byl tedy nakonec schválen s tím, že částka na Cyklování byla ponechána jako rezerva v kapitole kultura.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.