Zastupitelstvo zamítlo se změnou územního plánu další rozvoj Mercedesu

Croy chce zdvojnásobit počet zaměstnanců

RAKOVNÍK. Emoce a diskusní vystoupení hraničící s urážkou na cti či obviněním z korupce přinesl do jinak poklidného jednání zastupitelstva návrh na změnu územního plánu v lokalitě Zátiší Jih.

Změnu iniciovala firma Croy, prodejce vozů Mercedes Benz Unimog, která by chtěla rozšířit stávající areál o další servisní halu, zpevněnou parkovací plochu a zeleň. Tento záměr už ale není v souladu s územním plánem, proto firma požádala o jeho změnu.

Jako první se do diskuse přihlásil člen zastupitelstva MUDr. Jiří Ludačka (ČSSD). Ve velmi emotivně laděném příspěvku se pozastavoval nad skutečností, že v části města, které je dle územního plánu určena pro výstavbu rodinných domů, mohlo vzniknout sídlo firmy s opravárenskou činností. Podle Ludačky se mnohdy ještě o půlnoci ozývají z areálu rány kladivem. "Nejsem proti podnikání, ale nesmí se odehrávat na úkor bydlení a jeho klidu," uzavřel Ludačka, který sám v lokalitě vlastní rodinný domek. Na jeho slova reagoval MUDr. Ivo Michalička (US). Ten se snažil vysvětlit, že zastupitelstvo v tuto chvíli schvaluje pouze zahájení řízení o změně územního plkánu, a jestli dojde ke změně nebo ne, o tom se rozhodne až v průběhu projednávání změny za účasti všech stran, tedy i majitelů okolních nemovitostí. Místostarosta Luděk Štíbr (ODS) upozornil na fakt, že firma Croy vlastnila pozemky na Zátiší ještě dříve, než byla zahájena výstavba domů. Zároveň upřesnil investiční záměr firmy. "Chtějí tam postavit jednu servisní halu a parkoviště s přístřeškem. Podle studie už nedojde k žádnému dalšímu zastínění stavebních parcel," dodal Štíbr. Na stranu odpůrců dalšího rozvoje firmy se postavil také Miloslav Kubínek (KSČM). Podle něj občané kupovali pozemky na Zátiší v dobré víře, že se jedná o zónu určenou územním plánem pro bydlení. a nyní je tam sídlo servisní firmy. To je podle Kubínka podraz na občany. Vedoucí stavebního odboru vysvětlila, že územní rozhodnutí na výstavbu firemního areálu bylo vydáno už v roce 1992. Územní plán města Rakovníka byl projednáván až v roce 1995 a schválen byl o dva roky později. Podle pravidel pro tvorbu územní dokumentace se do plánu automaticky zahrnují i všechna vydaná územní rozhodnutí. Nejostřejší diskusní vystoupení pronesla Marie Hajná, zastupující majitele rodinných domů. Původní zástavbová studie prý počítala s rodinnými domy až k archivu a žádný podnik v ní nebyl zahrnut. "Jestli vám pan Croy slíbil nějakou kostečku, tak si ji spapejte, ale nás do toho netahejte," pronesla na adresu vedení města Hajná. Dále podrobila kritice i osobu a působení pana Croye a tvrdila, že městu dosud nic dobrého nepřinesl. Zastupitelstvo nakonec podlehlo argumentaci diskutujících a zahájení projednávání změny územního plánu neschválilo.

O vyjádření jsme požádali také ředitele firmy Croy Ing. Vybírala. "O průběhu zastupitelstva jsme slyšeli a velmi nás to mrzí. Ti zastupitelé, kteří se seznámili s naší dokumentací, ví, že se jedná vlastně jen o dokončení areálu. Na nových pozemcích chceme vybudovat parkovací plochy a hlavně zeleň, protože ani sami nejsme spokojeni se stávající podobou areálu. Montážní halu, kterou potřebujeme kvůli dalšímu rozšíření činnosti, chceme postavit mezi stávajícími halami, takže nová výstavba už nebude stínit žádným dalším pozemkům," vysvětluje Vybíral. Jak nám dále prozradil, firma potřebuje servisní halu vzhledem k rozšíření činnosti o servis kamiónů Mercedes Benz. Podle Vybírala se ve firmě pracuje jen na jednu směnu do 17 hodin, jen výjimečně do 18. s rozšířením provozních hodin firma nepočítá. Ke stávajícím 33 zaměstnancům hodlá přibrat dalších 25 lidí.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.