Čpavek z pivovaru neublížil

RAKOVNÍK. Minulé úterý to krátce před polednem vypadalo v okolí rakovnického pivovaru bezmála jak v katastrofickém filmu. Hermeticky uzavřená Havlíčkova ulice, hasiči, záchranná služba, policie, televizní štáby. Jakkoliv vypadal únik nebezpečného čpavku z pivovaru hrozivě, nakonec vše odnesl lehkým zraněním pouze strojník a patnáct zaměstnanců odešlo předčasně ze směny.

Čpavek (NH3) se vyznačuje charakteristickým štiplavým zápachem a při vyšších koncentracích způsobuje u člověka poleptání sliznic. Je to, jak známo, médium dosud používané u chladírenských zařízení v potravinářství a průmyslu. Operace s takovým zařízením podléhá přísným bezpečnostním předpisům.

"Jako bych to přivolal," řekl nám na uvítanou ředitel rakovnického pivovaru Josef Nový. Ten byl do své funkce uveden teprve před několika dny. "Při seznamování s provozem jsem se společně s technickým ředitelem Tůmou zastavil u chladícího zařízení a informoval jsem se, jak máme ošetřenu bezpečnost tohoto provozu. Dostal jsem ujištění, že se zde pracuje podle bezpečnostních předpisů a zpracován je i havarijní plán. Opravdu jsem netušil, že ho budeme muset tak brzy použít," pokračuje ředitel.

Podle něj únik čpavku nezpůsobila nedbalost strojníka, ale technická závada při pravidelném odkalování zařízení. Kvůli ní čpavek začal náhle unikat a strojník v obavě o své zdraví již nestačil zařízení zavřít. To se podařilo až přivolaným hasičům, kteří dorazili během asi patnácti minut a ve speciálních skafandrech zařízení uzavřeli. Přesto se do ovzduší dostalo asi 50 kilogramů nebezpečného amoniaku, který zplynoval a musel být kropením vodou zneutralizován. v odpoledních hodinách byla již Havlíčkova ulice průjezdná a její občané mimo nebezpečí.

"Chtěl bych poděkovat všem, kdo se na včasném odstranění nebezpečí podíleli. Pivovar je živý provoz, plný techniky, a i když se snažíme dodržovat všechny předpisy, nemůžeme stoprocentně vyloučit podobná selhání techniky," dodává závěrem ředitel.

K poděkování jednotlivým složkám Integrovaného záchranného systému se prostřednictvím Raportu připojil i starosta města Zdeněk Nejdl. Ocenil dobrou součinnost a připravenost záchranných složek v případě mimořádných událostí. Při úniku čpavku z rakovnického pivovaru pomáhali nejen rakovničtí hasiči - profesionálové, ale i chrášťanští a luženští dobrovolníci

Sláva Vaic

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.