Tři kamarádi si hráli v korytě potoka, kus třímetrového břehu se utrhl

Chlapec pod hlínou zemřel

NOVÉ STRAŠECÍ. Tragédie, při níž přišel o život dvanáctiletý chlapec a jeho dva kamarádi utrpěli šok, otřásla ve čtvrtek Novým Strašecím. Tři chlapci ve věku od 11 do 12 let trávili odpoledne u potoka za čistírnou odpadních vod. V místech, kde koryto tvoří zhruba 3,5 metru vysoká stěna, se nad jedním z chlapců uvolnila zemina a celého ho zavalila. Vyprostit se ho podařilo až po 15–20 minutách.

Podle policie, která musí prošetřit, zda nebyl spáchán trestný čin, se chlapci procházeli korytem výpusti čistírny odpadních vod. V místě, kde koryto potoka připomíná hluboký kaňon, se na chlapce, který šel jako první, náhle sesunul břeh. Zůstal zavalený pod velkou masou zeminy a kamení, proto mu sami kamarádi nemohli pomoci. Jeden z nich utíkal pro pomoc, a když potkal první dospělé, řekl jim o neštěstí. Ti zavolali městskou policii na linku 156.

„Hlídka dorazila okamžitě, téměř ve stejnou chvíli jako státní policie. Na hocha spadla asi tuna materiálu, ani čtyři lidé ale nebyli schopni s takovým množstvím pohnout,“ říká vrchní strážník Martin Novák. Na místo neštěstí tedy byli přivoláni i hasiči, záchranná služba, vrtulník a kvůli šoku, který chlapci utrpěli, i psycholožka. Stochovští hasiči dorazili na místo do deseti minut po ohlášení. „Chlapec byl pod utrženým masivem pískovce zaklíněný v korytu potoka,“ říká středočeská mluvčí hasičů Lenka Kostková. Vyprostit ho nebylo jednoduché. S hlínou se utrhlo i několik kamenů a při zdvihání jednoho z nich mělo pět hasičů plné ruce práce.

„Odhadem byl chlapec vyproštěn za patnáct až dvacet minut poté, co se na něj půda sesula. Po vyproštění byl už bohužel mrtvý, lékař záchranné služby mohl konstatovat pouze smrt. Přesnou příčinu smrti odhalí nařízená soudní pitva,“ říká tiskový mluvčí policie René Černý. Koryto potoka je pro dětskou hru velmi nebezpečné. Nejenže masu zeminy podemílá voda potoka, ale po několika deštích v poslední době byla půda podmáčená. „Pamatuju si, že před rokem nebo dvěma měly děti někde v těchto místech udělaný bunkr,“ přibližuje strážník Martin Novák.

Tragická událost vyvolala rychlou odezvu i na novostrašecké politické scéně. „Rodičům chlapce vyjadřujeme hlubokou soustrast a lítost nad touto nešťastnou událostí,“ zaznělo na mimořádném jednání rady města hned následující den. Stav Novostrašeckého potoka je známou skutečností. Správcem potoka je Zemědělská vodohospodářská správa a vodoprávním orgánem Městský úřad Rakovník. Přestože město není správcem potoka ani vodoprávním úřadem, řeší již od roku 2000 záležitosti spojené s revitalizací toku. Několikrát usilovalo o získání finančních prostředků. Vedle těchto žádostí probíhala jednání o vyřešení majetkoprávních poměrů, protože většina potoka se nachází na soukromých pozemcích. „Letos v lednu podalo město žádost o poskytnutí finanční podpory z fondů EU. Náklady stavby jsou zhruba 9 miliónů korun. Pokud bude žádost úspěšná, je město připraveno stavbu okamžitě zahájit. Považujeme za nemorální jakékoliv zpolitizování této tragické události,“ tlumočí stanovisko městské rady místostarosta města Jaroslav Hlína. Na zpolitizování nemá zájem ani opozice. „Je to velká tragédie. Rodičům, příbuzným a přátelům vyjadřujeme hlubokou soustrast. Pokud došlo k nějakému pochybení, zcela určitě se tím budou zabývat kompetentní orgány,“ dodává Jan Bureš.

Markéta Polívková, Lenka Pelcová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.