Centrum Nového Strašecí sledují kamery

NOVÉ STRAŠECÍ. Pět bezpečnostních kamer hlídá od minulého týdne centrum Nového Strašecí. Tři jsou umístěny na Komenského náměstí, čtvrtá zabírá okolí Smetanova náměstí a Palackého ulici a pátá sleduje prostor před "Palubou" a vedlejší parkoviště.

"Kamerový systém, který je ovládán z velína na služebně Městské policie, stál 1,664 miliónu korun. z toho milión jsme dostali od ministerstva vnitra z programu Partnerství a zbytek jsme dofinancovali z rozpočtu města," informoval starosta Jakub Kleindienst a pozval novináře na "exkurzi" přímo do "srdce" kamerového systému.

"Kamery jsou v provozu čtyřiadvacet hodin sedm dní v týdnu. Zatím se je učíme ovládat a zjišťujeme všechny jejich možnosti," uvedl vrchní strážník novostrašecké Městské policie Martin Novák. Podle jeho slov je záznam z kamer, z nichž tři jsou pohyblivé a dvě pevné, ovšem vybavené transfokátorem, archivován po tři týdny. "Výhodou je, že když dojde k nějakému trestnému činu nebo přestupku, stačí, když nám některý z občanů ohlásí kde a v kolik hodin k němu došlo, a my si kritické místo a čas vyhledáme na záznamu a identifikujeme pachatele." Aby svá slova potvrdil, najel "zoomem" na poznávací značku jednoho z projíždějících automobilů na Palackého ulici a to se zobrazilo na obrazovce velína ve velkém detailu. Podobně dobře čitelné jsou i tváře lidí. "Kamery fungují se stejně citlivým rozlišením i v noci, pouze obraz není barevný ale černobílý," dodal Martin Novák.

Starosta Kleindienst si od zavedení kamerového systému slibuje snížení kriminality ve městě. "Za poslední dva roky jsme zaznamenali nárůst trestné činnosti ve Strašecí asi o dvě stě procent. Jen během letošního října jsme museli řešit šedesát případů. Šlo převážně o vykradené chaty, auta a rodinné domy. Také dopravních přestupků je poměrně dost," upřesnil novostrašecký starosta.

Vedení města počítá v budoucnu s rozšířením kamerového systému ještě ve dvou etapách. "V té další chceme kamery instalovat především na výjezdech z města. To by mělo posloužit hlavně státní policii. Bude tak například přehled o tom, kudy z města odjíždějí pachatelé trestných činů atd. Třetí etapa by pak měla umožnit napojení na kamerový systém obce Lány a třeba i dalších spádových obcí, které o to projeví zájem," doplnil Jakub Kleindienst a dodal, že vše je samozřejmě podmíněno finančními prostředky, které se podaří na rozšíření systému sehnat.

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.