Část Domu osvěty na prodej?

RAKOVNÍK. Další investice, kterou ve čtvrtek projednávalo mimořádně svolané zastupitelstvo, se týkala Domu osvěty. Při schvalování opravy krovu a stropu historické části objektu zazněla otázka, zda má pro město smysl držet nemovitost ve svém vlastnictví, když náklady na údržbu podstatně převyšují výnosy z nájemného.

Opravu historicky cenného krovu a přilehlého stropu má provést firma Alva Příbram, která ze tří přihlášených firem nabídla nejvýhodnější cenu. "Nabídli, že práce provedou za 1 012 tisíc korun včetně opravy střechy. Pokud zahájí 31. ledna, měli by být hotovi do konce dubna. Proto jsme věc zařadili na program zastupitelstva už nyní," vysvětlil starosta Zdeněk Nejdl. Dříve než byla oprava schválena, rozproudila se diskuse, zda by nebylo rozumnější objekt prodat.

"Dům osvěty vyžaduje komplexnější řešení. Je otázkou, zda ho město vůbec potřebuje. Já osobně nevidím žádné smysluplné využití, a proto se nabízí otázka, zda by nebylo lepší objekt prodat," otevřel diskusi Michal Volf. Naopak proti prodeji se postavil místostarosta Jan Švácha. Podle jeho názoru by se město nemělo zbavovat historických památek. Podobně to vidí i Václav Zoubek. "Objekt se nachází na výhodném místě. Nikdo neví, jaké budou potřeby města do budoucna, proto by nebylo rozumné se nemovitosti zbavovat." Svůj názor vyslovil i Václav Laňka. "Mám k tomu místu osobní až nostalgický vztah. Ale po mnoha neúspěšných pokusech najít pro Dům osvěty využití, bych byl pro takovou změnu, která by dům oživila. Aby tam byly bazary, to si budova nezaslouží. To bych ji raději dal k dispozici někomu, kdo z objektu vytvoří žijící zařízení," připojil se Laňka. Zajímavý nápad pak zazněl z úst místostarosty Luďka Štíbra. Podle něj není problém s přední historickou částí, která má své využití. Nedaří se najít náplň jen pro sál, a proto se nabízí oddělit sál od historické budovy a nabídnout ho k odprodeji samostatně.

Zastupitelstvo nakonec schválilo opravu krovu s tím, že úřad následně zveřejní i záměr na odprodej oddělené části domu osvěty. Věc však komplikují dvě nájemní smlouvy uzavřené na dobu deseti let. Podle nich jsou současnými provozovateli čp. 59 manželé Leitnerovi. Simona Leitnerová provozuje v přední, historické části domu, kadeřnické a kosmetické služby, sál má v pronájmu jezdecká stáj Václava Leitnera, která zde hodlala vybudovat mimo jiné i krytou minigolfovou arénu, ale zatím se podle našich informací nepodařilo najít investora. Celkový výnos z pronájmu nemovitosti tak činí 240 tisíc korun ročně.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.