Rozhovor s generálním ředitelem rakovnického pivovaru Simonem Yakhnisem

„Budeme vařit
nejlepší pivo v Česku!“

RAKOVNÍK. v minulém čísle jsme informovali o zahájení výroby piva v Rakovníku. Dnes přinášíme rozhovor s předsedou představenstva společnosti CZECH BREWERY - RAKOVNÍK, a. s. a současně generálním ředitelem rakovnického pivovaru Ing. Simonem Yakhnisem.

• Mohl byste se nám stručně představit?

Jsem občan Spojených států amerických. Narodil jsem se v roce 1951 v SSSR, kde jsem vystudoval strojní a elektrotechnické inženýrství. v roce 1990 jsem emigroval do USA a po sedmi letech jsem se stal ředitelem jedné velké společnosti.

• Jak jste se dostal do čela CZECH BREWERY - RAKOVNÍK, a. s. a co přimělo tuto firmu ke znovuotevření pivovaru v Rakovníku?

Společnost tvoří mí přátelé z Moskvy. Před lety hledali možnost nakoupit v Čechách vybavení varny pivovaru. To je přivedlo až do Rakovníka, kde byl od roku 1998 pivovar zavřený. Když jej uviděli a dýchla na ně historie tohoto místa, rozhodli se celý areál zakoupit a pivovar uvést do provozu. CZECH BREWERY a. s. vlastní pivovar od září 2001.

• Jste součástí asociace malých pivovarů?

Prozatím ne, ale brzy budeme.

• Pivní trh v Česku ovládají gigantické pivovary. Vstoupit na něj s novou značkou piva - i když historicky známou - je dost riskantní.

Víme, že konkurence ve výrobě piva je na trhu v České republice obrovská. Je zde velké množství pivovarů. Dále víme, že se zde vyrábí nejlepší pivo na světě, a to hlavně díky kvalitě surovin - sladu a chmelu, které se na zdejší půdě pěstují.

Chceme vařit nejlepší pivo v Česku, ale nebudeme ho produkovat ve velkých objemech, protože kapacita našeho pivovaru je maximálně 250 tisíc hektolitrů ročně. Pivovarům, jako je Prazdroj a Krušovice, nemůžeme konkurovat ničím jiným než kvalitou. Oni vyrábí pivo v CKT tancích, my jej budeme vařit tradičním českým způsobem.

• Kde všude se bude prodávat? Jaký bude podíl exportu a domácího trhu?

Na současném trhu to funguje tak, že zástupce pivovaru přijde do restaurace a nabízí: chcete prodávat naše pivo? Já bych rád situaci obrátil. Chtěl bych, aby majitelé restaurací chodili k nám a říkali: chceme prodávat vaše pivo.

Protože jsme věděli, že konkurence je v Česku tvrdá, plánovali jsme prodávat zhruba 80 % produkce v Evropě a v zámoří a zbývajících 20 % v České republice. Může se ale stát, že prodáme celou produkci v ČR.

• Upřednostňujete prodej v ČR před prodejem do zahraničí?

Dá se říct, že ano. Ale již nyní víme, že část produkce půjde na export, protože jsou firmy, které naše záměry znají a na pivo značky Bakalář čekají. Máme již smlouvy na odbyt v sedmadvaceti státech světa. Patří sem například Kanada, USA, Rusko, Kostarika, Velká Británie, Itálie, Holandsko, Izrael, Ukrajina a tak dále.

• Můžete alespoň částečně prozradit vaši cenovou politiku?

Přesné ceny zatím nevím. Pivo nebude ani drahé ani laciné. Bude v cenovém kontextu kvalitních českých piv, jako jsou Prazdroj a Krušovice.

• Jaké druhy piv se budou v pivovaru vařit?

Zatím to budou tři druhy. Světlá desítka, dvanáctka a tmavá desítka. v budoucnu se bude vyrábět i nealkoholické a polotmavé pivo a limonády.

• Kolik lidí v pivovaru zaměstnáváte?

Dnes tu pracuje zhruba 30 lidí. Až přejdeme k plné produkci, mohlo by zde najít práci asi 110 lidí.

• Při prezentaci nového piva je důležitá i reklama? Budete pořádat akce na podporu prodeje?

Protože budeme vařit nejlepší pivo v České republice, nebudeme potřebovat masivní reklamní kampaň. Lidé ho budou chtít sami. Ke slavnostnímu otevření našeho pivovaru se bude konat v Praze velká prezentační akce, kam kromě firem zabývajících se prodejem piva pozveme také významné politické činitele, členy vlády a možná i prezidenta ČR. Nebude chybět ani Česká televize.

Toto slavnostní zahájení bude zároveň oslavou 550 let od zahájení výroby piva v Rakovníku. v našem městě chystáme prezentační akci na náměstí až na jaře příštího roku.

Sláva Vaic

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.