Berounka nedosáhla historického minima

ROZTOKY. Dlouhodobá sucha a teploty pohybující se téměř 14 dní okolo 28 až 30°C zanechaly "stopu" na stavu vody na našich řekách, potocích a rybnících. Zatímco na tzv. stojatých vodách došlo ke značnému přemnožení sinic a hygienici v nich nedoporučovali koupání, na plynoucích vodách byl zaznamenán značný pokles stavu vody. v některých oblastech se nízký stav téměř přiblížil k historickým minimům.

K úbytku vody došlo i na řece Berounce a Rakovnickém potoce. i když se to tak mohlo na první pohled zdát, historických minim ale dosaženo nebylo. Potvrzují to nejen vodohospodáři, ale i rybáři a vodáci. "Na Berounce v Roztokách byla mnohem horší situace vloni v srpnu, kdy voda několikrát nešla přes jez a kousek od silničního mostu protékal jen úzký pruh vody," uvedl Jiří Chňoupek, správce kanoistického kanálu na roztockém jezu a jednatel MO Českého rybářského svazu v jedné osobě. "Letos jde stále 3 až 5 cm vody přes jez. Také žádné větší ostrovy se uprostřed řeky netvoří. Sucho vyvrcholilo ve středu 11. srpna. Silný déšť v noci ze čtvrtka na pátek hladinu řeky zase zvednul," dodal Chňoupek.

Aktuální situaci je přizpůsoben také režim na kanoistickém kanálu. "Za normální situace pouštím vodu do kanálu maximálně na dvě hodiny a stále sleduji její úbytek na jezu. Při současných vedrech jsem omezil provoz kanálu pouze na jednu hodinu. v každém případě musí vždy protékat voda přes jez," vysvětluje způsob užívání kanálu jeho správce.

Podle zpráv o sjízdnosti řek byla Berounka minulý týden téměř jedinou naší sjízdnou řekou. To se projevilo i na nárůstu projíždějících lodí. Ten zaznamenali téměř ve všech kempech v povodí řeky. "Jsme na vodě už týden a Berounka je téměř celá bez problémů. Jedeme až z Chrástu a přenášeli jsme asi na dvou, třech místech. Jinak pohoda. Hodně se oproti loňsku zlepšily služby v kempech," říká Mirek Toužimský z Plzně, kterého jsme zastihli na vodáckém tábořišti v Roztokách.

O něco horší situace než na Berounce byla v dolní části Rakovnického potoka. Přes jez v Křivoklátě nedaleko školy nešla v polovině minulého týdne téměř žádná voda. "Pokles vody na potoce byl značný. Byly vidět kameny, které už léta nevyčnívaly nad hladinou. Ryby se ale s úbytkem vyrovnaly dobře. Žádné problémy na potoce, ani v řece jsme zatím nezaznamenali," potvrzuje předseda MO ČSR Křivoklát Josef Valenta.

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.