Amnestie na nelegální zbraně

RAKOVNICKO. Každý, kdo má doma nelegálně drženou zbraň, ji může během následujícího půl roku odevzdat na policii, aniž by byl stíhán pro trestný čin nedovolené ozbrojování.

„V souladu s rozsáhlou novelou zákona o zbraních a střelivu byla vyhlášena amnestie na nelegálně držené zbraně kategorie A, B a C. Platnost má od 1. února do 31. července. Během této amnestie nemusí držitel zbraně zdůvodňovat, jakým způsobem, kde a případně od koho zbraň získal,“ přibližuje tiskový mluvčí policie René Černý.

Amnestie zatím běží jen dva týdny, přesto už odbor služby zbraní a bezpečnostního materiálu přijal tři zbraně. Další čtyři lidé se zatím informovali telefonicky. „Opravdu se nikdo nemusí bát, že ho budeme vyslýchat. Od toho amnestie není. Zatím nám ale lidé pověděli sami, jak k ní přišli. Proto víme, že všechny zbraně, které tu máme, jsou dědictvím po předcích. Jsou to lovecké zbraně, které potomci nalezli. Všichni také mají zájem o jejich registraci,“ přibližuje Milan Sklenář z policejního odboru služby zbraní.

Vlastníci nelegální zbraně mohou o registraci požádat do dvou měsíců po jejím odevzdání. Pokud tomu nebrání zákonné důvody, bude jim vyhověno. Držitel zbraně musí vlastnit zbrojní průkaz. Jestliže ho nemá a nepotřebuje, může zbraň registrovat na někoho, kdo průkaz vlastní. „Často to bývá třeba na syna. I pro případ, kdy si člověk chce zbraň ponechat jen jako památku na předka a ví, že z ní nikdy střílet nebude, je řešení. Stačí ji nechat odbornou firmou trvale znehodnotit. Výjimkou jsou historické zbraně vyrobené do roku 1890, na ty zbrojní průkaz být nemusí,“ vysvětluje Milan Sklenář. Zájemcům podá odbor služby zbraní a bezpečnostního materiálu v Poštovní ulici čp. 241 bližší informace na telefonu 974 880 300, nebo osobně v úřední dny (pondělí a středa) od 8 do 17 hodin.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.