O posvícení otevřou novou galerii

NOVÉ STRAŠECÍ. Starousedlíci vám řeknou, že v Novém Strašecí se o posvícení všichni těšili hlavně na pondělní Pěknou hodinku. Vzali si dovolenou a dopoledne vyrazili s kapelou na hřbitov k památníku padlých a zavzpomínat na svoje předky. Na náměstí se průvod rozdělil a veselí pokračovalo v místních hostincích, kde se často při harmonice zpívalo i tančilo.

Posvícenská zábava se už v Novém Strašecí léta nepořádá, přesto se místní mohou těšit na tradiční program. „K posvícení patří pouťové atrakce na náměstí, výstavy na městském úřadu a v kulturním centru. Letos bude úřad zavřený a veškeré dění se přesune do NKC. Objekt je po rekonstrukci, takže kdo tu ještě nebyl, si ho může prohlédnout,“ říká vedoucí odboru kultury a sportu Lenka Pelcová.

A nebude to jen tak obyčejná prohlídka. V pátek 10. září bude v 11 hodin slavnostně otevřena Galerie Viktora Olivy a hned vedle proběhne v 18 hodin vernisáž výstavy malíře Václava Frolíka. „Zároveň bude v zimní zahradě instalována výstava masožravek Františka Pazdery a v salónku si pak budete moci prohlédnout květinové aranže (převážně z jiřin) novostrašeckého učiliště. Obdivovat můžete i krásně zdobené perníčky od perníkářky Hany Hajné,“ upozorňuje Lenka Pelcová s tím, že výstavy (včetně nové galerie) budou otevřeny v sobotu a v neděli od 10 do 17 hodin.

Pokud si nenecháte ujít tradiční průvod o Pěknou hodinku, buďte na Komenského náměstí nejpozději v 10 hodin. Odtud se vyrazí za tónů Modré muziky Zdeňka Thumy na hřbitov. Starosta položí květiny k památníku padlých a půjde se zpět na náměstí, kde se průvod rozejde. „Zpravidla to bývá tak, že se jednotlivé spolky (Baráčníci, hasiči) rozejdou na svoje základny. Dnes jsme se ale s panem kapelníkem Thumou bavili, že by bylo dobré, kdyby měli lidé ještě možnost jít někam posedět při muzice, jako tomu bývalo dřív. Letos se nám to už nepodaří, ale v příštím roce bychom tuhle tradici rádi oživili,“ zvažuje Lenka Pelcová.

Sláva Vaic

Anketa
Jste spokojeni se současným řešením veřejných záchodů v Rakovníku?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.