Houslistů a klavíristů víc než loni

RAKOVNÍK/N. STRAŠECÍ. Housličky, klavír, zpěv, tanec, dramatický nebo výtvarný obor. Pokud tipujete, že se loňský výpadek výuky neblaze podepsal na zájmu o základní umělecké školy, mýlíte se. Zatím to vypadá, že rakovnická i novostrašecká ZUŠ mají spíš převis poptávky. Výuce na uměleckých oborech se chce na okrese věnovat kolem 1500 žáků.

„Čekala jsem, že se po loňských zkušenostech přihlásí do přípravek méně žáků než loni, ale opak je pravdou,“ je překvapená ředitelka ZUŠ Rakovník Libuše Podaná. I letos bude školu navštěvovat kolem 970 žáků (což je maximální kapacita) a starat se o ně bude 42 učitelů.

„Nezaznamenali jsme výkyv ani v zájmu o jednotlivé obory. Snad jen u houslistů, kterých se přihlásilo o sedm víc než loni. Klavíristů dokonce o devatenáct víc,“ říká ředitelka. Připouští, že u houslistů to může být způsobeno tím, že letos neotvírali obor kytara, protože odešel jeden učitel.

S loňskými počty korespondují i ostatní obory a paní ředitelka si pochvaluje, že kapacita školy je naplněna, aniž by museli někoho odmítat. „Nějak jsme to loni přestáli a doufám, že se do podobné situace nedostaneme,“ vybavuje si loňskou distanční výuku, která je u uměleckých oborů velmi komplikovaná.

Opakování loňské situace si nepřeje ani zástupkyně ředitelky ZUŠ v Novém Strašecí Lenka Stránská: „Loni jsme měli naplánováno spoustu akcí a skoro nic nevyšlo. Teď jsme s plánováním koncertů opatrní a počkáme, až jaká bude situace na podzim.“

I v Novém Strašecí jsou na tom se zájmem žáků podobně jako loni. Současnému počtu 525 žáků se věnuje 24 pedagogů.

„U každého oboru máme spíš mírný převis. Plno máme i v přípravkách u pětiletých dětí,“ pochvaluje si zástupkyně ředitelky. Připraveni jsou i na situaci, že se některý nový žák ze školy odhlásí. „Stává se, že na začátku září přijdou rodiče, že jejich dítě nezvládá školu a že ho do ZUŠ přihlásí raději až další rok. Podobně studenti, kteří nastoupí na střední školu a záhy zjistí, že studium je pro ně časově náročné a výuku u nás ukončí,“ přibližuje zástupkyně ředitelky.

I když v novostrašecké ZUŠ s přípravou akcí zatím vyčkávají, už teď je jisté, že zahajovací koncert si ujít nenechají. Jen nebude v NKC jako obvykle, ale přímo v ZUŠ. „Zahajovací koncert uděláme 4. října, ale po malých skupinách bez rodičů. V programu zahrají starší žáci a ti, co nastupují, při něm dostanou stužku s logem naší školy,“ doplňuje Lenka Stránská.

Sláva Vaic

Anketa
Jste spokojeni se současným řešením veřejných záchodů v Rakovníku?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.