Obecní pozemky jsou rozprodány, byty pronajaty

Roste zájem o bydlení na vesnici

RAKOVNÍK. Poptávka po bydlení je v posledních letech obrovská. Nabídek je málo a ceny tak rychle stoupají. Většina obcí má již obecní pozemky rozprodané a byty pronajaté. Někde ale nové lokality ještě připravují, jinde staví soukromí investoři.

Letos by obce na prodeji obecních pozemků určených k bydlení vydělaly asi nejvíce za posledních několik let. Poptávka po bydlení na vesnici totiž rychle stoupá. „Každý den se mě někdo ptá na volné pozemky. Když to není osobní návštěva, jsou to nejméně dva telefony,“ řekl pavlíkovský starosta Miroslav Macák.

A potvrzují to i další. „Každou chvíli někdo volá a ptá se na bydlení u nás. Na úřadě evidujeme i několik žádostí,“ prozradil starosta obce Senomaty Tomáš Valer.

Obecní pozemky nejsou

Ale většina obcí má již delší dobu veškeré obecní pozemky rozprodané. „Obec nemá žádné volné stavební pozemky, všechny jsou prodané. Nyní se staví na soukromé stavební lokalitě, kde se prodávají domy na klíč,“ uvedl Tomáš Valer.

Výstavbu domů na klíč realizuje v Senomatech developerská společnost HOME 2M. Nad Ryvolovou ulicí (ve směru na Nouzov) by podle plánů mělo vyrůst několik rodinných domů. „Do roku 2023 postavíme v Senomatech u Rakovníka ve 3 etapách celkem 24 rodinných domů. Mezi našimi domy naleznete jak přízemní, tak patrové varianty. Domy budou umístěny na pozemcích dle výběru stavebníka o rozloze 614 až 1421 m²,“ stojí na webu www.domysenomaty.cz.

Nové lokality s rodinnými domy připravují soukromí investoři také v Lišanech nebo v Olešné.

Další stavební lokality

Žádné volné obecní parcely nemají ani v Pavlíkově. „V Pavlíkově máme jen jeden pozemek, který není úplně ideální, ale je zanesen v územním plánu a lidé o něj už projevují zájem. Druhý zatím nechceme prodávat, protože tam v budoucnu možná vznikne propojka kanalizace,“ vysvětluje starosta Miroslav Macák.

Brzy by se ale mohlo začít stavět v Chlumu. „V západní části Chlumu máme pozemek, který je sice pronajatý, ale na konci roku budeme ukončovat smlouvu. A předběžně tam už máme rozdělené parcely. Bude to osm pozemků určených k výstavbě rodinných domů. To je naše jediná lokalita,“ říká starosta městyse Pavlíkov.

Na nové stavební lokalitě pracují i v Jesenici. „Stavebními pozemky disponujeme a lokalita je nyní v přípravné fázi. Máme plochu, která je za ulicí V Jahůdkách, a pro ni máme vytvořenou zástavbovou studii. Tuto lokalitu začali připravovat už naši předchůdci, my jsme studii rozšířili o další část, která je v územním plánu zanesena jako stavební pozemky. Nicméně nepatří městu, je to soukromý pozemek. Ale z logiky věci, aby tam byly navázané veškeré inženýrské sítě a komunikace, je důležité, aby na to byl pohled jako na celek,“ vysvětlil jesenický starosta Jan Polák.

Město nyní připravuje část lokality, která je zakreslena právě na obecních pozemcích. Tady do budoucna vznikne celkem 30 stavebních parcel.

Také v Lužné územní plán počítá s ještě jednou lokalitou určenou k výstavbě rodinných domů. A to u bývalé šachty na polích po levé straně ve směru na Rakovník. „Bude se muset nejprve zpracovat studie, potřebná dokumentace a zasíťování. Takže to je už nejspíše práce pro další zastupitelstvo,“ míní Václav Kejla.

Byty plně obsazeny

Jinak tomu není ani s obecními byty. Všude jsou plně obsazené. V Senomatech se nyní chystají vybudovat dva nové byty nad poštou. Jeden zrekonstruují, druhý bude zbrusu nový. K bytům bude náležet i menší zahrada. „Máme asi šest obecních bytů. Jeden nad pohostinstvím, který je primárně využíván pro hospodu. Sociální byt v budově hostince na Nouzově, jeden byt v budově bývalé školy v Hostokryjích a dva v budově mateřinky. Musím odečíst ten, který budeme rekonstruovat nad poštou. Tam už jeden byt byl, ale jen čtvrté kategorie, tudíž naprosto nevyhovující,“ vysvětlil Tomáš Valer.

Volné byty nejsou ani v Pavlíkově. Celkem sedm obecních bytů je dlouhodobě obsazeno. Stejné je to v Lužné. „Máme asi 12 bytů ve dvou domech, ale všechny jsou momentálně pronajaté,“ uvedl Václav Kejla.

Nové byty by mohly vzniknout v Jesenici. „Všechny byty, které jsou obyvatelné, máme obsazeny. U ostatních se připravuje rekonstrukce. Například dům v Amálce nyní prochází kompletní přestavbou a následně tam bude jedenáct bytových jednotek. Další bytové jednotky máme v čp. 28 a 47, které nejsou obsazeny z důvodu jejich technického stavu,“ vysvětluje jesenický starosta.

Ve městě mají několik typů bytů, a to jak sociální bydlení, tak byty s pečovatelskou službou i klasické nájemní byty.

O výstavbu bytové rezidence má zájem také investor v Lišanech. Tady by z bývalého JZD mohlo vzniknout až na osmdesát bytů s uzavřeným venkovním prostorem se zelení. Vše je ale teprve ve stádiu záměru.

Renáta Fryčová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.