Referendum k halám neprošlo

NOVÉ STRAŠECÍ. Vedle celkem nekontroverzních směn a prodejů pozemků, z nichž některé mají v budoucnu zvýšit počet parkovacích míst v Křivoklátském sídlišti, se hlavní téma probíralo až na konci čtvrteční schůze zastupitelstva města. Referendum k osudu průmyslové zóny Severozápad se stalo předmětem vzrušené debaty.

Součástí územního plánu (ÚP) se stala v devadesátých letech. Řada socialistických podniků ukončila svoji činnost a tehdejší zastupitelé ji do ÚP prosadili z obavy, že investoři se budou Strašecí vyhýbat a nebudou zde pracovní příležitosti. Během čtvrtstoletí se tu nakonec žádná výrobní ani skladová hala nepostavila a dnes to vypadá, že místním ani nechybí. Okolí rozhledny na Mackově hoře raději využívají k relaxačním vycházkám. Díky dostavbě dálnice D6 se však o místo zajímá firma Panattoni specializující se na výstavbu logistických center.

Debatu k usnesení o referendu zahájil jeho předkladatel Pavel Novák ze Společně PRO. Upozornil, že město zatím nezpracovalo územní studii, která může omezit záměry investorů (má na to sedm let), Panattoni přesto podniká aktivní kroky.

„Nechceme teď formulovat otázku referenda. Předcházet by jí měla analýza, jaké klady a zápory nám zóna přináší. Věc bychom měli nejdřív projednat s občany. Teprve pak navrhnout otázku a vyhlásit obecní referendum,“ řekl Pavel Novák, který je též místopředsedou strategického výboru města.

Z půlhodinové diskuse vyplynulo, že změna ÚP je jen těžko proveditelná a úprav lze docílit jen tzv. územní studií. Většina zastupitelů se shodla, že problematika by se měla vrátit na půdu strategického výboru a jeho závěry předložit vedení města. David Hubáček z ODS za aktivitu s referendem Pavla Nováka (je místopředsedou strategického výboru) pochválil, protože si tak problému s průmyslovou zónou všimnou média a samotní občané.

Hlas lidu na zastupitelstvu zazněl prostřednictvím Petra Janouše. Podle něj by se k takto zásadní otázce občané Nového Strašecí měli možnost vyjádřit. „Snažil jsem se dostat na jednání strategického výboru, ale nebylo mi to umožněno. My občané nevíme, co se děje, ale vždycky se jen dozvíme, že je posun v tom, že se budou haly stavět.“

Nakonec od zastupitelů žádal odpověď na otázku, zda je možné, aby se haly nestavěly bez změny územního plánu? Nastalo však hrobové ticho. „Pokud mi nechcete odpovědět, tak odpovím já vám. Není to možné a to je pro mě důvod k panice,“ oznámil zkoprnělým zastupitelům. Petr Janouš si rovněž myslí, že většina občanů výstavbu hal nechce, protože u nich nevýhody vždycky převyšují nad výhodami. Dále podotkl, že řešit to jen na strategickém výboru nestačí, neboť „výsledek město jen posune blíž k realizaci hal“.

Nakonec se hlasovalo o dvou variantách na uskutečnění referenda. Ani jeden nebyl přijat.

Sláva Vaic

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.