Foto

S uzavřenou lávkou pro pěší by museli místní chodit po silnici. Proto obec zatím opravila alespoň provizorně.

Hlavní propojení obce je v havarijním stavu

Lávku a most opraví kraj

OLEŠNÁ. Krajský most i obecní lávka stojící na hlavní silnici v Olešné jsou v havarijním stavu. Lávku pro pěší musela obec nechat před časem alespoň provizorně opravit. Obě stavby by se ale měly dočkat v brzké době celkové rekonstrukce. Práce si vezme pod svá křídla Středočeský kraj.

Most v Olešné, přes který dennodenně projede několik desítek aut, je podle posudku mezi pátým a šestým stupněm poškození na sedmistupňové škále, přičemž sedmička značí nejhorší stav. A ani sousední lávka pro pěší na tom není o moc lépe.

Provizorní oprava

„Lávka pro pěší si sedá. Jsou tam tři nosné traverzy, které se roztahují a hrozí, že se zřítí betony, které drží. Abychom znali její přesný stav, museli bychom zavolat statika, nechat udělat rentgeny, zátěžové zkoušky a podobně a stejně by nám zcela jistě řekl, že ten stav je špatný,“ vysvětlil olešenský starosta Jaromír Nový. Jelikož hrozilo riziko zborcení lávky, musela obec rychle jednat.

„Měli jsme na výběr ze dvou variant, buď lávku opatříme páskami a zavřeme ji, nebo ji alespoň provizorně opravíme,“ řekl. Zastupitelé se nakonec rozhodli pro opravu, která vyšla obecní rozpočet na zhruba pětatřicet tisíc korun.

„Na traverzy se položily plechy a celé se to přivařilo. Takže teď se tam chodí po plechovém mostku. Traverzy jsou přivařené, takže nemají šanci se roztáhnout. Ale byla to opravdu jen provizorní oprava havarijního stavu,“ řekl Jaromír Nový.

Vše financuje kraj

Když vyšel stav lávky najevo, začal se olešenský starosta zajímat o možné varianty financování oprav. A protože věděl, že také most je v nevyhovujícím stavu a kraj má na něj zpracovaný posudek, obrátil se s žádostí o pomoc právě na kraj. „ Už se tu byl podívat i projektant a měli by být zahájení přípravy projektové dokumentace. Jsme za to moc rádi. Bude to společná akce, ale vše bude financovat kraj. To je pro nás nejlepší možná varianta, protože se nemusíme starat o peníze, ani o administrativu s tím spojenou,“ vysvětlil starosta. I po rekonstrukci mostu chtějí v obci zachovat průjezd automobilů s omezenou tonáží. Hlavním důvodem jsou úzké ulice, kde by se nákladní automobily nebezpečně potkávaly.

Vymění i propustek

Když už bude cesta přes Olešnou uzavřena kvůli opravě mostu, obec využije uzavírku k výměně betonového propustku pod silnicí v blízkosti autobusové zastávky, který svádí srážkovou vodu do potoka. „Je to vyzděná kamenná klenba, ve které není žádné potrubí, a kameny se bortí. Když už bude uzavřený most, necháme to opravit.“ Betonový propustek tak nahradí klasické potrubí.

Renáta Fryčová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.