Město se hlásí do projektu „Sázíme budoucnost“

Chcete zasadit strom zadarmo?

RAKOVNÍK. Léta se díváte z okna svého bytu a říkáte si: „Tady by byl pěkný ořešák. Pod jeho stínem bych mohl v létě sedět na lavičce a na podzim by si tu celý dům nasbíral ořechy.“ A teď si představte, že vám někdo takový strom nebo celou alej dá zcela zdarma. Zní to jako pohádka? Není úplně nereálná. Ale i v příbězích se šťastným koncem je třeba vykonat dobrý skutek.

Lokalita nestačí

Nadace Partnerství přichází s programem Sázíme budoucnost. Vládou podporovaný projekt chce v republice vysázet 10 milionů stromů. To je chvályhodné. Kořeny stromů v přírodě zadržují vodu, zabraňují erozi a současně vstřebávají kysličník uhličitý – nutný produkt naší rozmařilé dopravy a průmyslu.

Kromě politických stran se přes webové rozhraní může do projektu přihlásit každý. Stačí vytipovat lokalitu, určit, zda by se nám tu líbila ovocná alej, remíz nebo solitér, zakoupit strom (který nám následně agentura zaplatí) a můžeme se pustit do díla.

Další efekt

Ale pozor. Nutnou podmínkou je, že se o stromy budete starat. To už tak jednoduché být nemusí. „Zasadit strom je ta nejmenší část úsilí. Dalších 90 % práce vás čeká v podobě zalévání, řezů nebo přihnojování tak, aby strom správně rostl,“ upozorňuje arboristka Lenka Šulcová.

U takových projektů doporučuje obrátit se o radu odborníka na zeleň. Obzvlášť výsadba solitérů má svoje zásady a snadno se udělá chyba v podobě „utopení stromu“ nebo jeho umístění do špatné zeminy. „Osobně bych doporučovala v rámci projektu vysazovat spíš remízy nebo větrolamy. Nejsou tak náročné na údržbu a stanou se domovem ptactva a drobných živočichů, což přináší další efekt,“ radí arboristka.

Komu patří pozemek?

Než začnete klikat na portálu www.sazimebudoucnost.cz, je důležité zjistit, komu patří pozemek, na kterém chci výsadbu realizovat. „Základ je oslovit vlastníka. Bez jeho souhlasu nelze nic realizovat,“ říká Martin Krýsa z odboru životního prostředí města. Vlastník zná většinou i odpověď na otázku, zda pod pozemkem nevedou inženýrské sítě, která by mohly kořeny stromů poškodit. V kolizi by nemělo být ani využití uvedené v katastrální mapě. „Pokud za námi někdo se záměrem přijde, rádi mu poradíme, případně pro danou lokalitu doporučíme vhodnou výsadbu,“ doplňuje Martin Krýsa.

Město také

Že se do projektu hlásí samotné město Rakovník, nám potvrdil starosta Luděk Štíbr. „Ve spolupráci s komisí životního prostředí a odborem správy majetku nyní děláme průzkum lokalit vhodných pro výsadbu. Stromy jsou plícemi města, a pokud to půjde, vysadíme je především tam, kde bydlí lidé,“ říká starosta.

Při zapojení do projektu město vítá iniciativu občanů samotných. S ohledem na výše uvedené problémy zároveň doporučuje postup konzultovat s odborem správy majetku.

Sláva Vaic

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.