Rozhodněte sami co s milionem

RAKOVNÍK. Poprvé v historii města mohou občané rozhodovat, co by ve svém okolí chtěli vylepšit, postavit nebo vysadit. Zastupitelé totiž schválili tzv. participativní rozpočet a na projekty, se kterými se do konce letošního roku žadatelé přihlásí, vyčlenili částku 1 milion korun. O tom, které nápady budou nakonec realizovány, rozhodnou rovněž sami obyvatelé. Hlasovat budou moci elektronicky nebo i formou podpisů na hlasovacích formulářích. Více nám k projektu sdělil jeden z předkladatelů návrhu Ivo Trešl.

„O participativním rozpočtu jsem asi vůbec poprvé slyšel od zastupitele Miloslava Blechy, pak jsem náhodou vyslechl na Radiožurnále, jaké zkušenosti s tím mají v Brně, no a ve volebním programu ho mělo i volební sdružení Jana Mudry. Nakonec se tenhle nápad dostal až do naší koaliční dohody a nyní zkoušíme, jak velký zájem o něj bude,“ popisuje Trešl.

Jan Mudra byl na zkušené ve Slaném, kde se zúčastnil i veřejného projednávání projektů. „Lidé tam řešili například postavení schodů v místě, kde si zkracovali cestu. Další projekt řešil nájezdy na přechody pro chodce pro maminky s kočárky, stavěly se ale i lavičky na sídlištích, dětská hřiště i jednotlivé hrací prvky, rampy pro skateboard, řešila se i výsadba zeleně. Ten okruh žádostí může být opravdu široký,“ uvažuje Trešl.

Projekt musí být realizován na veřejně přístupném místě na pozemku města a předpokládá také souhlas okolí. „Každý, kdo bude o projektech hlasovat, může dát tři hlasy, dva pozitivní a jeden negativní. Lidé mohou samozřejmě říct, že tohle třeba pod okny nechtějí.“

Princip funguje tak, že žadatelé, kteří se přihlásí, podají žádost, v níž popíší svůj projekt. Není tím myšlena projektová dokumentace, spíše jen záměr. Popis projektu s odhadovanými náklady zašlou předkladatelé na město do 31. prosince tohoto roku. Úřad následně provede kontrolu projektů a jejich hodnocení z hlediska realizovatelnosti. Zhruba v březnu bude následovat veřejné projednání. Po něm se spustí hlasování, kde můžou hlasovat všichni občané Rakovníka starší 18 let. Z hlasování vyjde podle počtu hlasů pořadí projektů, které po schválení radou a zastupitelstvem budou připraveny k realizaci.

„V pravidlech jsou i kontrolní mechanismy. Rada může podpořit projekt, který se jí bude zdát smysluplný, aniž by získal potřebnou podporu, nebo naopak zastavit projekt, který smysl mít nebude. Limit je 500 tisíc na jednu žádost, celkem je vyčleněn 1 milion korun. Spoluúčast žadatele je možná, ale není povinná,“ doplňuje radní.

A co je vlastně cílem participativního rozpočtu? „Já myslím, že je to snaha vzbudit v lidech větší zájem o dění v místě bydliště. A pak máme zato, že když si lidé sami něco vymyslí a podaří se jim věc dotáhnout do konce, že si toho potom více váží. A jestli se nebojím, že této nabídky vůbec nevyužijí? I to je samozřejmě možné, ale o pár zájemcích už víme. Žádat mohou nejen jednotlivci, ale i spolky. Už jsme s několika lidmi mluvili, že by bylo možné něco nového vybudovat na již existujících sportovištích apod.,“ naznačuje jednu z možností Ivo Trešl. Takže do konce roku se můžete se svými nápady přidat i vy.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.