Foto

Starosta Karel Filip přisedl do lavice s prvňačkou Kačenkou Stehlíkovou. Do školy se prý velmi těšila.

 

Starosta zastoupil ředitele, který vedl do první třídy svoji dceru

Prvňáčky pozdravili starostové

NOVÉ STRAŠECÍ. Usednout poprvé do lavice a nasát vůni školní třídy. I když je to první den jen na chvíli, ten okamžik zpravidla určuje, jak budeme vzdělávací proces vnímat v budoucnu. Pro mnohé je nezapomenutelným do konce života.

Že prvnímu školnímu dni přikládají velkou váhu, jsme se mohli přesvědčit v Novém Strašecí. Druhého září zde pro žáky čtyř prvních tříd ZŠ J. A. Komenského slavnostně začala školní docházka. Ve školních lavicích děti přivítali starosta Nového Strašecí Karel Filip, starostka Rudy Pavlína Urbanová, starosta Rynholec Jaromír Dyntar, Milan Smrž ze společnosti ČLUZ a zástupkyně školy Vlasta Ryssová a Tereza Kovalská.

Velké dilema

Poprvé vedl do školy svoji mladší dceru také ředitel školy Petr Chochola. Jenže ne v Novém Strašecí, ale v šedesát kilometrů vzdálených Jincích. „Bylo to pro mě velké dilema. Dát přednost 80 dětem v Novém Strašecí, nebo svojí mladší dceři Anetce, která bude chodit do školy v Jincích, kde bydlíme. Nakonec jsem podlehl přání svojí dcery,“ vysvětlil nám ředitel novostrašecké základky.

Podle něj mají v Jincích pěkný zvyk. Děti se jdou první den rozloučit do mateřské školky, kam chodily, a pak jdou společně s rodiči do školy. „Napadlo mě, udělat něco podobného ve Strašecí, ale protože školky máme na čtyřech místech, tak by to bylo moc komplikované.“

Petr Chochola zavzpomínal na den, kdy poprvé do školní lavice v Tuchlovicích usedl on. „Radost, že jdu do školy, měli snad jen moji rodiče, ale já jsem se netěšil. Od svých starších bratranců jsem byl náležitě poučen, že školou končí čas her a veškerá legrace.“

Naslouchání i opora

Zato malá Anetka prý ve stopách svého otce nešla. „Bylo to až dojemné, jak se těšila, dokonce jsem musel zamáčknout slzu. Tak snad mi to moji žáci ve Strašecí prominou,“ doufá Petr Chochola.

V Novém Strašecí ředitelovu nepřítomnost vynahradil starosta Karel Filip, který je sám povoláním kantor. Prvňáčkům popřál, aby se jim ve škole líbilo, našli v ní spoustu nových kamarádů a hlavně, aby se rádi učili novým věcem. Rodičům pak doporučil, aby dětem naslouchali, byli jim oporou, a učitelkám popřál, aby měly ve třídě samé pilné a šikovné děti.

V první školní den strávili prvňácci se svými rodiči ve škole pouze jednu hodinu. Během prvního týdne se seznámí se svojí třídní učitelkou, s prostorami školy a školními pomůckami.

Sláva Vaic

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.