Dopravní akce zaujala školáky i dospělé

Alkohol za volantem? Už před 100 lety

RAKOVNÍK. Radary se záznamem, superrychlý Fantom prošpikovaný kamerami a technikou nebo zastavovací pás, přes který nepřejede žádné vozidlo. Kam až se posunulo vybavení dopravních policistů při kontrole řidičů? Akci iniciovanou ke 100. výročí dopravní policie jste mohli uprostřed uplynulého týdne navštívit na Husově náměstí.

„Já už jsem auto řídil, jen kousek cesty na chatě, seděl jsem tátovi na klíně. Táta jezdí opatrně a rychle jede jen při předjíždění. Jednou auto vyjelo od pumpy a nedalo nám přednost, tak musel brzdit a nadával,“ říká Jakub z páté třídy.

Jako spolucestující vnímají provoz na silnicích i žáci základních škol. Většina z nich zná dopravní předpisy a ví, co je to spáchat dopravní přestupek. „Celá naše rodina jezdí na kole a já chodím do cyklistického kroužku k paní Opatové. Takže značky a pravidla, jak se jezdí na křižovatce, znám, “ říká Aleš ze stejné třídy.

Na náměstí mohli kluci a holky okusit, jak vypadá práce z druhého břehu. „Tady můžete vidět, jak šla technika dopředu. Když jsem k policii nastupoval před 30 lety, tak se nám radar nevešel do kufru auta. Dnešní technika váží pár kilo a vejde se do malé brašny. Máme radary s videozáznamem s vysokým rozlišením a sekvenčním snímáním. Rychlost můžeme měřit za každého počasí,“ řekl mám vedoucí dopravních policistů Ladislav Heller.

Díky civilnímu vozidlu Fantom mohou policisté nepozorovaně měřit rychlost i na úsecích, kam se se stacionárním radarem nedostanou. Pokud by chtěl někdo spravedlnosti uniknout, díky výkonnému motoru jej snadno dostihnou.

O akci dopravních policistů měli zájem i dospělí. Někteří si přinesli vlastní testery na měření alkoholu v dechu a poměřovali jejich hodnoty. „Na testery, které jsou běžně na trhu, se bohužel nemůžete stoprocentně spolehnout. Stačí, když v nich poklesne kapacita baterie,“ upozornil Ladislav Heler.

Právě alkohol za volantem se podle něj postihoval už před sto lety, odkdy se práce dopravních policistů datuje. „Měření se sice provádělo okřídlenou větou, ‚pane řidiči dýchněte na mě‘, ale trestalo se stejně tvrdě a možná přísněji, než dnes,“ říká Ladislav Heller.

Podle něj je současná technika velkým pomocníkem policistů, ale pro bezpečí na silnicích není samospasitelná. „Lidé by nás raději viděli při preventivním hlídkování na silnicích. Bohužel při současných stavech jsme rádi, když postihneme svoji práci při řešení nehod,“ posteskl si šéf dopravních policistů.

Sláva Vaic

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.